David Josefsson (M)

David Josefsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 298
Titel Ekonom.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post david.josefsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-09-01 – 2021-11-30
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2021-08-31
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot, civilutskottet 19-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18-19, miljö- och jordbruksutskottet 18-19, näringsutskottet 18-19, finansutskottet 19 och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Tandläkaren Bert Josefsson och tandläkaren Birgit Josefsson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Alströmergymnasiet, Alingsås 99-02. Handelshögskolan, Göteborgs universitet 03-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, styrelsen för Göteborgs Hamn AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Göteborgsmoderaterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:194 av David Josefsson (M) 21 januari 2022 Ett ökat småhusbyggande
Interpellationsdebatt 2021/22:219 av Hampus Hagman (KD) 14 januari 2022 Kommande vinter-OS
Interpellationsdebatt 2021/22:208 av David Josefsson (M) 14 januari 2022 Olympiska spelen i Beijing
Interpellationsdebatt 2021/22:184 av Maria Malmer Stenergard (M) 14 januari 2022 Uppföljning av tillkännagivande om PCR-test

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:208 Vägar till hållbara vattentjänster

Motion 2021/22:4693 av Viktor Wärnick m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4693 av Viktor Wärnick m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:208 Vägar till hållbara vattentjänster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på hur fastighetsägare kan få möjlighet att överklaga beslut

Inlämnad: 2022-04-27 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2021/22:CU29
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4693 av Viktor Wärnick m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4693 av Viktor Wärnick m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2021/22:211 Insatser på plan- och byggområdet med anledning av invasionen av Ukraina

Motion 2021/22:4650 av Viktor Wärnick m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4650 av Viktor Wärnick m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:211 Insatser på plan- och byggområdet med anledning av invasionen av Ukraina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn av utformningen av bemyndigandet i 16 kap. 13 a plan-


Utskottsberedning: 2021/22:CU36
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4650 av Viktor Wärnick m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4650 av Viktor Wärnick m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2021/22:198 Stärkt rätt till skadestånd för brottsoffer

Motion 2021/22:4634 av Viktor Wärnick m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4634 av Viktor Wärnick m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:198 Stärkt rätt till skadestånd för brottsoffer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att särbehandlingen av poliser och andra yrkesgrupper med särskild beredskap i fråga om ersättning


Utskottsberedning: 2021/22:CU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4634 av Viktor Wärnick m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4634 av Viktor Wärnick m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.