David Josefsson (M)

David Josefsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 298
Titel Ekonom.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post david.josefsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-09-01 – 2021-11-30
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2021-08-31
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot, civilutskottet 19-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18-19, miljö- och jordbruksutskottet 18-19, näringsutskottet 18-19, finansutskottet 19 och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Tandläkaren Bert Josefsson och tandläkaren Birgit Josefsson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Alströmergymnasiet, Alingsås 99-02. Handelshögskolan, Göteborgs universitet 03-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, styrelsen för Göteborgs Hamn AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Göteborgsmoderaterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Arbetslösheten i Sverige

Interpellation 2020/21:864 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2020/21:864 Arbetslösheten i Sverige av Jan Ericson M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Den svenska arbetslösheten har ökat oroväckande de senaste åren, även före pandemin, och Sverige är ett av de länder i EU som lyckats allra sämst under pandemin. I dag har bara tre EU-länder högre arbetslöshet

Inlämnad: 2021-08-17 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2020/21:864 av Jan Ericson (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslösheten i Sverige

med anledning av prop. 2020/21:201 Stärkt skydd för hyresgäster

Motion 2020/21:4103 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:4103 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:201 Stärkt skydd för hyresgäster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar motionens förslag till lag om ändring i bostadsrättslagen 1991:614Riksdagen avslår regeringens förslag till förändringar i 3 lagen 2012:978 om uthyrning


Utskottsberedning: 2021/22:CU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2020/21:4103 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:4103 av Carl-Oskar Bohlin m.fl. (M) (pdf, 105 kB)

Konkurrenskraftiga villkor för fjärrzonstrafik

Skriftlig fråga 2020/21:3199 av David Josefsson (M)

Fråga 2020/21:3199 Konkurrenskraftiga villkor för fjärrzonstrafik av David Josefsson M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Sjöfartsverket har nu fattat beslut om att stegvis slopa den så kallade fjärrzonsrabatten på de statliga farledsavgifterna. Svensk import- och exportindustri upplever i dag konkurrensnackdelar

Inlämnad: 2021-06-14 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3199 av David Josefsson (M) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.