David Josefsson (M)

David Josefsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 298
Titel Ekonom.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post david.josefsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-12-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-09-01 – 2021-11-30
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2021-08-31
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot, civilutskottet 19-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18-19, miljö- och jordbruksutskottet 18-19, näringsutskottet 18-19, finansutskottet 19 och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Tandläkaren Bert Josefsson och tandläkaren Birgit Josefsson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Alströmergymnasiet, Alingsås 99-02. Handelshögskolan, Göteborgs universitet 03-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, styrelsen för Göteborgs Hamn AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Göteborgsmoderaterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Trafikverkets styrning av projektet Västlänken

Skriftlig fråga 2021/22:1665 av David Josefsson (M)

Fråga 2021/22:1665 Trafikverkets styrning av projektet Västlänken av David Josefsson M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Västlänken är en pendeltågstunnel som byggs under centrala Göteborg som en del av Västsvenska paketet med Trafikverket som huvudman. Paketet bygger på ett avtal mellan bland annat staten, Västra

Inlämnad: 2022-06-02 Svarsdatum: 2022-06-17 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1665 av David Josefsson (M) (pdf, 87 kB)

Skatteverkets handläggningstider för bouppteckningar

Skriftlig fråga 2021/22:1571 av David Josefsson (M)

Fråga 2021/22:1571 Skatteverkets handläggningstider för bouppteckningar av David Josefsson M till Finansminister Mikael Damberg S Skatteverket anger nu i maj 2022 på sin hemsida att väntetiden för att påbörja handläggningen av en bouppteckning är cirka nio till elva veckor. Skatteverkets produktionsmått i årsredovisningen

Inlämnad: 2022-05-12 Svarsdatum: 2022-05-18 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1571 av David Josefsson (M) (pdf, 90 kB)

Advokater som avböjer uppdrag som särskild företrädare för barn

Skriftlig fråga 2021/22:1544 av David Josefsson (M)

Fråga 2021/22:1544 Advokater som avböjer uppdrag som särskild företrädare för barn av David Josefsson M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Advokatsamfundets generalsekreterare Mia Edwall Insulander har i ett inlägg på Advokatsamfundets hemsida den 3 maj i år uppmärksammat att ett flertal advokater meddelat

Inlämnad: 2022-05-05 Svarsdatum: 2022-05-18 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1544 av David Josefsson (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.