David Josefsson (M)

David Josefsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 298
Titel Ekonom.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post david.josefsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot, civilutskottet 19-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18-19, miljö- och jordbruksutskottet 18-19, näringsutskottet 18-19, finansutskottet 19 och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Tandläkaren Bert Josefsson och tandläkaren Birgit Josefsson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Alströmergymnasiet, Alingsås 99-02. Handelshögskolan, Göteborgs universitet 03-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, styrelsen för Göteborgs Hamn AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Göteborgsmoderaterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stöd till ambulansflygtransporter

Skriftlig fråga 2020/21:786 av David Josefsson (M)

Fråga 2020/21:786 Stöd till ambulansflygtransporter av David Josefsson M till Socialminister Lena Hallengren S Ambulansflyget har med tanke på landets stora avstånd och många glesbygdsområden en livsavgörande betydelse i svensk sjukvård. I dag flygs knappt 5 000 patienter årligen. Även om regionerna planerar att framöver

Inlämnad: 2020-11-30 Svarsdatum: 2020-12-09 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:786 av David Josefsson (M) (pdf, 90 kB)

Övningsområde för Försvarsmakten

Skriftlig fråga 2020/21:451 av David Josefsson (M)

Fråga 2020/21:451 Övningsområde för Försvarsmakten av David Josefsson M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP I en artikel i SVT Nyheter den 11 september uppmärksammas att Försvarsmakten fortfarande inte fått svar på sin ansökan om miljötillstånd för att använda skjutfältet i Göteborgs södra skärgård. Länsstyrelsen

Inlämnad: 2020-11-12 Svarsdatum: 2020-11-25 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:451 av David Josefsson (M) (pdf, 87 kB)

Förnyande av pass i Taipei

Skriftlig fråga 2020/21:401 av David Josefsson (M)

Fråga 2020/21:401 Förnyande av pass i Taipei av David Josefsson M till Utrikesminister Ann Linde S I Taipei i Taiwan har Business Sweden ett utökat uppdrag som innefattar att bistå svenska medborgare med visst konsulärt stöd på plats vilket samordnas med Sveriges ambassad i Bangkok. Det innebär att svenskar som bor i

Inlämnad: 2020-11-10 Svarsdatum: 2020-11-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:401 av David Josefsson (M) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se