David Josefsson (M)

David Josefsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 298
Titel Ekonom.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post david.josefsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot, civilutskottet 19-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18-19, miljö- och jordbruksutskottet 18-19, näringsutskottet 18-19, finansutskottet 19 och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Tandläkaren Bert Josefsson och tandläkaren Birgit Josefsson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Alströmergymnasiet, Alingsås 99-02. Handelshögskolan, Göteborgs universitet 03-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, styrelsen för Göteborgs Hamn AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Göteborgsmoderaterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

SJ:s biljettförsäljningskanaler

Interpellation 2018/19:286 av David Josefsson (M)

Interpellation 2018/19:286 SJ:s biljettförsäljningskanaler av David Josefsson M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Trots att järnvägstrafiken i Sverige är avreglerad är monopolet i praktiken inte avskaffat eftersom en stor del av alla biljettköp sker genom SJ:s försäljningskanaler. SJ:s försäljningskanaler har

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-24 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:286 av David Josefsson (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: SJ:s biljettförsäljningskanaler

Butiksstölder

Interpellation 2018/19:281 av David Josefsson (M)

Interpellation 2018/19:281 Butiksstölder av David Josefsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt den trygghetsbarometer som Svensk Handel sammanställer kring tryggheten i butiker hade var tredje butik drabbats av stöld eller snatteri den senaste veckan när undersökningen gjordes, och lika

Inlämnad: 2019-06-04 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:281 av David Josefsson (M) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Butiksstölder

Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:251 av Lars Püss (M)

Interpellation 2018/19:251 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Lars Püss M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:251 av Lars Püss (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se