David Josefsson (M)

David Josefsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 298
Titel Ekonom.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post david.josefsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot, civilutskottet 19-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18-19, miljö- och jordbruksutskottet 18-19, näringsutskottet 18-19, finansutskottet 19 och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Tandläkaren Bert Josefsson och tandläkaren Birgit Josefsson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Alströmergymnasiet, Alingsås 99-02. Handelshögskolan, Göteborgs universitet 03-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, styrelsen för Göteborgs Hamn AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Göteborgsmoderaterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbudet mot folksamlingar i förhållande till motionslopp

Interpellation 2019/20:459 av David Josefsson (M)

Interpellation 2019/20:459 Förbudet mot folksamlingar i förhållande till motionslopp av David Josefsson M till Statsrådet Mikael Damberg S Förbudet mot folksamlingar över 50 personer, som infördes i våras för att stoppa smittspridningen, har lett till att en rad typer av evenemang har drabbats väldigt hårt. En av dessa

Inlämnad: 2020-08-27 Svarsdatum: 2020-09-17 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:459 av David Josefsson (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förbudet mot folksamlingar i förhållande till motionslopp

Åtgärder mot den organiserade brottsligheten i Sveriges storstäder

Interpellation 2019/20:458 av David Josefsson (M)

Interpellation 2019/20:458 Åtgärder mot den organiserade brottsligheten i Sveriges storstäder av David Josefsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S De kriminella gängen tar allt större mark i Göteborg. Under augusti har Göteborg drabbats av tre hänsynslösa skjutningar som kopplats ihop med varandra

Inlämnad: 2020-08-27 Svarsdatum: 2020-09-10 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:458 av David Josefsson (M) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot den organiserade brottsligheten i Sveriges storstäder

Fjärrzonsrabatter

Skriftlig fråga 2019/20:1663 av David Josefsson (M)

Fråga 2019/20:1663 Fjärrzonsrabatter av David Josefsson M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Enligt uppgifter utreder Sjöfartsverket att slopa den så kallade fjärrzonsrabatten på de statliga farledsavgifterna. Svensk import- och exportindustri upplever i dag konkurrensnackdelar mot övriga världen på grund av de

Inlämnad: 2020-06-24 Svarsdatum: 2020-07-16 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1663 av David Josefsson (M) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se