David Josefsson (M)

David Josefsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 298
Titel Ekonom.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post david.josefsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot, civilutskottet 19-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18-19, miljö- och jordbruksutskottet 18-19, näringsutskottet 18-19, finansutskottet 19 och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Tandläkaren Bert Josefsson och tandläkaren Birgit Josefsson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Alströmergymnasiet, Alingsås 99-02. Handelshögskolan, Göteborgs universitet 03-06.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, styrelsen för Göteborgs Hamn AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Göteborgsmoderaterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:281 av David Josefsson (M) 12 september 2019 Butiksstölder
Interpellationsdebatt 2018/19:286 av David Josefsson (M) 24 juni 2019 SJ:s biljettförsäljningskanaler
Frågestund 13 juni 2019 Frågestund
Interpellationsdebatt 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M) 11 juni 2019 Påtryckningar mot Försäkringskassan

Beskattning av personbilar

Interpellation 2020/21:296 av David Josefsson (M)

Interpellation 2020/21:296 Beskattning av personbilar av David Josefsson M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringens förslag har aviserat en rad förändringar i beskattningen av personbilar. Det handlar om att man föreslår att generellt ta bort skatteförmånen för förmånsbilar, och samtidigt försvinner den tidsbegränsade

Inlämnad: 2021-01-13 Svarsdatum: 2021-01-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:296 av David Josefsson (M) (pdf, 89 kB)

Massutskick av sms

Interpellation 2020/21:244 av David Josefsson (M)

Interpellation 2020/21:244 Massutskick av sms av David Josefsson M till Statsrådet Mikael Damberg S Den 11 december 2020 höll inrikesminister Mikael Damberg och energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman tillsammans med Folkhälsomyndigheten och Myndigheten för samhällsskydd och beredskap MSB en presskonferens om

Inlämnad: 2020-12-15 Svarsdatum: 2021-01-28 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2020/21:244 av David Josefsson (M) (pdf, 85 kB)

Konkurser med anledning av pandemin

Interpellation 2020/21:231 av David Josefsson (M)

Interpellation 2020/21:231 Konkurser med anledning av pandemin av David Josefsson M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Svenskt Näringsliv har inom ramen för sin företagarpanel ställt frågor under november och december 2020 om företagens finansiering och likviditet under den pågående pandemin. Svaren är dystra inför

Inlämnad: 2020-12-10 Svarsdatum: 2021-01-15 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2020/21:231 av David Josefsson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Konkurser med anledning av pandemin

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se