David Lindvall (S)

David Lindvall (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gotlands län
Född år 1994

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-07-15

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-10-09 – 2018-07-15
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2017-10-09 – 2018-07-15
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2017-10-13 – 2018-07-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 17 maj 2018 Frågestund
Frågestund 3 maj 2018 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:NU12 18 april 2018 Näringspolitik
Debatt om förslag 2017/18:NU10 28 februari 2018 Mineralpolitik

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se