David Perez (SD)

David Perez (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 250
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post david.perez[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-03-01 – 2026-09-21
    • Ledig 2020-02-29 – 2021-02-28
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-03-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-11-23 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-12-07 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-12-07 – 2022-09-26
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2022-10-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Mundogas Oslo och dess påverkan på Östersjön

Skriftlig fråga 2022/23:606 av David Perez (SD)

Fråga 2022/23:606 Mundogas Oslo och dess påverkan på Östersjön av David Perez SD till Statsrådet Romina Pourmokhtari L Östersjön är ett känsligt inlandshav, och regeringen gör mycket för att begränsa miljöfarliga utsläpp som kan få negativa konsekvenser för det marina ekosystemet. Det norska tankfartyget Mundogas Oslo

Inlämnad: 2023-04-26 Svarsdatum: 2023-05-03 Besvarare: Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)

Skriftlig fråga 2022/23:606 av David Perez (SD) (pdf, 90 kB)

Situationen för pensionärer födda 1957

Interpellation 2022/23:274 av Janine Alm Ericson (MP)

Interpellation 2022/23:274 Situationen för pensionärer födda 1957 av Janine Alm Ericson MP till Finansminister Elisabeth Svantesson M Den 1 januari 2023 höjdes åldersgränsen i flera delar av pensionssystemet. När pensionsåldern höjs införs normalt sett övergångsregler för att det inte ska uppstå orimliga konsekvenser

Inlämnad: 2023-03-17 Svarsdatum: 2023-05-26 Besvarare: Finansminister Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2022/23:274 av Janine Alm Ericson (MP) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen för pensionärer födda 1957

Utökad kraftproduktion i Forsmarks kärnkraftverk

Motion 2022/23:2067 av David Perez m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2067 av David Perez m.fl. SD Utökad kraftproduktion i Forsmarks kärnkraftverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör beakta behovet av en utökad kraftproduktion i Forsmarks kärnkraftverk och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:NU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2022/23:2067 av David Perez m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:2067 av David Perez m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.