David Perez (SD)

David Perez (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 116
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post david.perez[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-03-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-02-29 – 2021-02-28
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-03-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-11-23 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-12-07 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-12-07 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:22 av David Perez (SD) 19 oktober 2021 Bredbandsutbyggnad

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:190 Förarbevis för vattenskoter

Motion 2020/21:4058 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4058 av Jimmy Ståhl m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:190 Förarbevis för vattenskoter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reglerna som rör förarbevis för vattenskoter även bör omfatta båtar som kan framföras i 35 knop eller mer


Utskottsberedning: 2020/21:TU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2020/21:4058 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:4058 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2020/21:151 Framtidens infrastruktur - hållbara investeringar i hela Sverige

Motion 2020/21:4041 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4041 av Jimmy Ståhl m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:151 Framtidens infrastruktur hållbara investeringar i hela Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka anslagskreditgränsen för Trafikverket till 15 procent för infrastrukturprojekt


Utskottsberedning: 2020/21:TU16
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 4 avslag, 2 bifall,

Motion 2020/21:4041 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:4041 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2020/21:154 Miljöstyrande start- och landningsavgifter

Motion 2020/21:3893 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3893 av Jimmy Ståhl m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:154 Miljöstyrande start- och landningsavgifter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:154 Miljöstyrande start- och landningsavgifter. Motivering I propositionen föreslås att regeringen ges rätt att meddela


Utskottsberedning: 2020/21:TU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3893 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3893 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.