David Perez (SD)

David Perez (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 250
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post david.perez[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-03-01 – 2026-09-21
    • Ledig 2020-02-29 – 2021-02-28
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-03-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-11-23 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-12-07 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-12-07 – 2022-09-26
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2022-10-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 13 januari 2022 Frågestund
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 30 september 2021 Frågestund
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 10 juni 2021 Frågestund

Dokument:

Utökad kraftproduktion i Forsmarks kärnkraftverk

Motion 2022/23:2067 av David Perez m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2067 av David Perez m.fl. SD Utökad kraftproduktion i Forsmarks kärnkraftverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör beakta behovet av en utökad kraftproduktion i Forsmarks kärnkraftverk och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:NU17

Motion 2022/23:2067 av David Perez m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:2067 av David Perez m.fl. (SD) (pdf, 74 kB)

Sveriges ambassad till Jerusalem

Motion 2022/23:2031 av Dennis Dioukarev m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2031 av Dennis Dioukarev m.fl. SD Sveriges ambassad till Jerusalem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att flytta Sveriges ambassad till Jerusalem och tillkännager detta för regeringen. Motivering Under 2018 hölls invigningen av USA:s ambassad

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:KU24

Motion 2022/23:2031 av Dennis Dioukarev m.fl. (SD) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:2031 av Dennis Dioukarev m.fl. (SD) (pdf, 73 kB)

Konservering av fornminnen för framtida generationer

Motion 2022/23:1140 av David Perez (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:1140 av David Perez SD Konservering av fornminnen för framtida generationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av reformer i syfte att bevara fornminnen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Fornminnen och

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:KrU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2022/23:1140 av David Perez (SD) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1140 av David Perez (SD) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.