David Perez (SD)

David Perez (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 116
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post david.perez[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-03-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-02-29 – 2021-02-28
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-03-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-11-23 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-12-07 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-12-07 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:22 av David Perez (SD) 19 oktober 2021 Bredbandsutbyggnad
Frågestund 30 september 2021 Frågestund
Frågestund 10 juni 2021 Frågestund
Debatt om förslag 2020/21:TU14 2 juni 2021 Luftfartsfrågor

Dokument:

Ekobrottsmyndighetens effektivitet

Skriftlig fråga 2021/22:646 av David Perez (SD)

Fråga 2021/22:646 Ekobrottsmyndighetens effektivitet av David Perez SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Den organiserade brottsligheten är ett allt större problem för både näringsidkare och offentligheten. Kriminella har de senaste åren blivit bättre på att exploatera företag och genomföra organiserad

Inlämnad: 2021-12-16 Svarsdatum: 2022-01-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:646 av David Perez (SD) (pdf, 87 kB)

Hushållens skuldsättning

Skriftlig fråga 2021/22:645 av David Perez (SD)

Fråga 2021/22:645 Hushållens skuldsättning av David Perez SD till Finansminister Mikael Damberg S Den som är satt i skuld är inte fri. Priset på bostäder har ökat markant under pandemin till följd av att det funnits ett begränsat utbud av hus och småhus medan efterfrågan på dessa skjutit i höjden. Ens första bostad är

Inlämnad: 2021-12-16 Svarsdatum: 2022-01-03 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:645 av David Perez (SD) (pdf, 85 kB)

Kopparstölder

Skriftlig fråga 2021/22:644 av David Perez (SD)

Fråga 2021/22:644 Kopparstölder av David Perez SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Under det senaste halvåret har medier uppmärksammat flera omfattande kopparstölder runt om i vårt land. Det har nu gått så långt att kyrkor och kyrkogårdar har fått ersätta koppartaken med tak av järn för att få slut

Inlämnad: 2021-12-16 Svarsdatum: 2022-01-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:644 av David Perez (SD) (pdf, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.