Denis Begic (S)

Denis Begic (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 342
Titel Ombudsman.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865712
E-post denis.begic[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2020-09-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-09-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18- och trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Yrkeschauffören Zijad Begic och sjuksköterskan Dusanka Brkovic.
  • Utbildning

    Teknisk gymnasieskola, Bosanska Gradiska, slutår 88.
  • Anställningar

    Städare, olika restauranger i Örebro, 89-90. Industriarbetare, Emba Machinery AB 90-11 Butiksbiträde, Ica Cityhallen Örebro, 11-13. Ombudsman, Socialdemokraterna Örebro, 13-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 06-14. Ersättare kommunstyrelsen, Örebro, 06-10. Ordförande Skolområde Nordväst, Örebro, 04-06. 2:e vice ordförande miljönämnden, Örebro, 06-10. Ordförande gymnasienämnden, Örebro 11-13. Ersättare, Region Örebro län, 14-18. Ledamot samhällsbyggnad, Region Örebro län, 14-18. Regionstyrelsen, Örebro län, 16-18 .
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande Rynninge IK, Örebro, 08-10 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2020/21:TU4 3 februari 2021 Digitaliserings- och postfrågor
Frågestund 22 oktober 2020 Frågestund

Förbud mot rasistiska och antidemokratiska organisationer

Motion 2020/21:2128 av Denis Begic m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2128 av Denis Begic m.fl. S Förbud mot rasistiska och antidemokratiska organisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över att i lag förbjuda rasistiska organisationer och tillkännager detta för regeringen. Motivering På senare


Utskottsberedning: 2020/21:JuU29

Motion 2020/21:2128 av Denis Begic m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2128 av Denis Begic m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Upphandling

Motion 2020/21:1463 av Denis Begic (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1463 av Denis Begic S Upphandling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en översyn av gällande upphandlingsregler med tonvikt på att göra det lättare för mindre aktörer att lägga anbud och på reglerna angående överklaganden och tillkännager


Utskottsberedning: 2020/21:FiU34

Motion 2020/21:1463 av Denis Begic (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:1463 av Denis Begic (S) (pdf, 67 kB)

En nollvision för mäns våld mot kvinnor

Motion 2020/21:1460 av Olle Thorell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1460 av Olle Thorell m.fl. S En nollvision för mäns våld mot kvinnor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa en nollvision för mäns våld mot kvinnor och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mäns


Utskottsberedning: 2020/21:AU10

Motion 2020/21:1460 av Olle Thorell m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:1460 av Olle Thorell m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se