Denis Begic (S)

Denis Begic (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 342
Titel Ombudsman.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865712
E-post denis.begic[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2020-09-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-09-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18- och trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Yrkeschauffören Zijad Begic och sjuksköterskan Dusanka Brkovic.
  • Utbildning

    Teknisk gymnasieskola, Bosanska Gradiska, slutår 88.
  • Anställningar

    Städare, olika restauranger i Örebro, 89-90. Industriarbetare, Emba Machinery AB 90-11 Butiksbiträde, Ica Cityhallen Örebro, 11-13. Ombudsman, Socialdemokraterna Örebro, 13-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 06-14. Ersättare kommunstyrelsen, Örebro, 06-10. Ordförande Skolområde Nordväst, Örebro, 04-06. 2:e vice ordförande miljönämnden, Örebro, 06-10. Ordförande gymnasienämnden, Örebro 11-13. Ersättare, Region Örebro län, 14-18. Ledamot samhällsbyggnad, Region Örebro län, 14-18. Regionstyrelsen, Örebro län, 16-18 .
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande Rynninge IK, Örebro, 08-10 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 22 oktober 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:TU12 4 juni 2020 Luftfartsfrågor
Debatt om förslag 2019/20:TU5 29 januari 2020 It- och postfrågor

Kompetensförsörjning

Motion 2018/19:2001 av Denis Begic (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2001 av Denis Begic S Kompetensförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av stärkt regional kompetensförsörjning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige ska vara ett land där människor genom hela


Utskottsberedning: 2018/19:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2001 av Denis Begic (S) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:2001 av Denis Begic (S) (pdf, 68 kB)

Psykisk ohälsa bland unga

Motion 2018/19:2135 av Denis Begic och Matilda Ernkrans (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2135 av Denis Begic och Matilda Ernkrans båda S Psykisk ohälsa bland unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en översyn av samarbetet mellan vården och skolans elevhälsovård för att upptäcka och kunna möta den psykiska ohälsan hos


Utskottsberedning: 2018/19:SoU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2135 av Denis Begic och Matilda Ernkrans (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2135 av Denis Begic och Matilda Ernkrans (båda S) (pdf, 78 kB)

Förbjud rasistiska organisationer

Motion 2018/19:1971 av Denis Begic och Jasenko Omanovic (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1971 av Denis Begic och Jasenko Omanovic båda S Förbjud rasistiska organisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över att i lag förbjuda rasistiska organisationer och tillkännager detta för regeringen. Motivering På senare år


Utskottsberedning: 2018/19:JuU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:1971 av Denis Begic och Jasenko Omanovic (båda S) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:1971 av Denis Begic och Jasenko Omanovic (båda S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se