Dennis Dioukarev (SD)

Dennis Dioukarev (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 192
Titel Ekonomie studerande.
Född år 1993
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post dennis.dioukarev[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-10-23

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och Riksbanksfullmäktige 14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Göteborg, slutår 12. Civilekonomprogrammet, Linnéuniversitetet, 12-14. Studier på kandidatprogrammet i företagsekonomi, Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Ekonomiassistent, privat sektor, 13-14. Valorganisatör, Sverigedemokratisk ungdom 14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Riksbankskommittén 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:92 Ändrade regler för att möjliggöra utlämning av uppgifter för inkomststudier

Motion 2021/22:4402 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4402 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:92 Ändrade regler för att möjliggöra utlämning av uppgifter för inkomststudier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:92. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska


Utskottsberedning: 2021/22:FiU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4402 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4402 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

Politiskt ansvar vid bostadspolitiska reformförslag

Skriftlig fråga 2021/22:864 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2021/22:864 Politiskt ansvar vid bostadspolitiska reformförslag av Dennis Dioukarev SD till Statsrådet Max Elger S Regeringen har olika instrument för att operativt styra myndigheternas verksamhet. Finansdepartementet har exempelvis satt upp klimatpolitiska mål i regleringsbrev till Finansinspektionen, där syftet

Inlämnad: 2022-01-20 Svarsdatum: 2022-02-02 Besvarare: Statsrådet Max Elger (S)

Skriftlig fråga 2021/22:864 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 78 kB)

Transparens i regeringens pandemihantering

Skriftlig fråga 2021/22:805 av Dennis Dioukarev (SD)

Fråga 2021/22:805 Transparens i regeringens pandemihantering av Dennis Dioukarev SD till Socialminister Lena Hallengren S Enligt en nyhetsartikel i Dagens Medicin den 13 januari 2022 nekas Coronakommissionen att ta del av beslutsunderlag som ingår i regeringens pandemihantering. Underlaget som efterfrågas är sådant som

Inlämnad: 2022-01-18 Svarsdatum: 2022-01-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:805 av Dennis Dioukarev (SD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.