Diana Laitinen Carlsson (S)

Diana Laitinen Carlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 252
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post diana.laitinen.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-09-01 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2021-12-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-09-23 – 2021-12-10
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En stärkt nationellt samordnad kompetensförsörjningspolitik

Motion 2021/22:1532 av Carina Ödebrink och Diana Laitinen Carlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:1532 av Carina Ödebrink och Diana Laitinen Carlsson båda S En stärkt nationellt samordnad kompetensförsörjningspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att ge de regionalt utvecklingsansvariga aktörerna ett tydligare mandat


Utskottsberedning: 2021/22:UbU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1532 av Carina Ödebrink och Diana Laitinen Carlsson (båda S) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:1532 av Carina Ödebrink och Diana Laitinen Carlsson (båda S) (pdf, 80 kB)

Infrastruktur i Jönköpings län

Motion 2021/22:1334 av Carina Ödebrink m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1334 av Carina Ödebrink m.fl. S Infrastruktur i Jönköpings län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningar för förbättrad infrastruktur i Jönköpings län och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2021/22:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1334 av Carina Ödebrink m.fl. (S) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:1334 av Carina Ödebrink m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Jämlik färdtjänst

Motion 2021/22:1294 av Johanna Haraldsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:1294 av Johanna Haraldsson m.fl. S Jämlik färdtjänst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över lagen om färdtjänst och tillkännager detta för regeringen. Motivering Enligt färdtjänstlagen Lag 1997:736 om färdtjänst beviljas


Utskottsberedning: 2021/22:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1294 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:1294 av Johanna Haraldsson m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.