Diana Laitinen Carlsson (S)

Diana Laitinen Carlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 252
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post diana.laitinen.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-09-01 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2021-12-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-09-23 – 2021-12-10
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Offentliggörande av skolstatistik

Motion 2020/21:2015 av Carina Ödebrink m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2015 av Carina Ödebrink m.fl. S Offentliggörande av skolstatistik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa offentlighetsprincipen i alla offentligt finansierade skolor och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2020/21:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2015 av Carina Ödebrink m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:2015 av Carina Ödebrink m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Kommunikationer och infrastruktur

Motion 2020/21:2160 av Diana Laitinen Carlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2160 av Diana Laitinen Carlsson m.fl. S Kommunikationer och infrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningar för förbättrad infrastruktur i Jönköpings län och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2020/21:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2160 av Diana Laitinen Carlsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2160 av Diana Laitinen Carlsson m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Principbeslut för nya stambanor

Motion 2020/21:2016 av Carina Ödebrink m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2016 av Carina Ödebrink m.fl. S Principbeslut för nya stambanor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för ett principbeslut om att bygga nya stambanor och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2016 av Carina Ödebrink m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2016 av Carina Ödebrink m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.