Dzenan Cisija (S)

Dzenan Cisija (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 228
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post dzenan.cisija[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: En ny biobankslag
Debatt om förslag 2022/23:SoU4 25 januari 2023 En ny biobankslag

Dokument:

Näringspolitik i Västsverige

Motion 2022/23:2013 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2013 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Näringspolitik i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att näringspolitiken bör förstärkas genom att se över förutsättningarna för att skapa en bättre näringspolitik i Västsverige och tillkännager

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:NU8

Motion 2022/23:2013 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:2013 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 91 kB)

Utbyggnad av hållbar elproduktion

Motion 2022/23:1504 av Dzenan Cisija och Amalia Rud Pedersen (båda S)

Motion till riksdagen 2022/23:1504 av Dzenan Cisija och Amalia Rud Pedersen båda S Utbyggnad av hållbar elproduktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om betydelsen av hållbar elproduktion för en ny fossilfri industri i Västsverige samt i övriga landet och tillkännager

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: NU

Motion 2022/23:1504 av Dzenan Cisija och Amalia Rud Pedersen (båda S) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:1504 av Dzenan Cisija och Amalia Rud Pedersen (båda S) (pdf, 76 kB)

Kontanter

Motion 2022/23:1064 av Dzenan Cisija och Johan Büser (båda S)

Motion till riksdagen 2022/23:1064 av Dzenan Cisija och Johan Büser båda S Kontanter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kontanter i fortsättningen ska vara giltigt betalmedel och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mindre än vart tionde köp sker idag med

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU22

Motion 2022/23:1064 av Dzenan Cisija och Johan Büser (båda S) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:1064 av Dzenan Cisija och Johan Büser (båda S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.