Ebba Hermansson (SD)

Ebba Hermansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 331
Född år 1996
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ebba.hermansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundssekreterare, Ungsvenskarna 17-18.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant utbildningsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Lars Grundqvist och civilingenjören Charlotte Hermansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Mölnlycke, slutår 15.
  • Anställningar

    Informationsassistent, Sverigedemokraterna 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:192 Tullverket ges en utökad möjlighet att ingripa mot brott

Motion 2020/21:4079 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4079 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:192 Tullverket ges en utökad möjlighet att ingripa mot brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utökade möjligheter att ingripa mot brott och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:JuU37
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 2 avslag, 2 bifall,

Motion 2020/21:4079 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:4079 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2020/21:170 Barn som bevittnar brott

Motion 2020/21:3990 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3990 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:170 Barn som bevittnar brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i brottsskadelagen 2014:322Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvärdera tillämpningen


Utskottsberedning: 2020/21:JuU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2020/21:3990 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3990 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

med anledning av skr. 2020/21:108 Riksrevisionens rapport om Polismyndighetens arbete i utsatta områden

Motion 2020/21:3891 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3891 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av skr. 2020/21:108 Riksrevisionens rapport om Polismyndighetens arbete i utsatta områden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fler områdespoliser och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2020/21:JuU32
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2020/21:3891 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3891 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se