Ebba Hermansson (SD)

Ebba Hermansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 331
Född år 1996
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ebba.hermansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundssekreterare, Ungsvenskarna 17-18.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant utbildningsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Lars Grundqvist och civilingenjören Charlotte Hermansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Mölnlycke, slutår 15.
  • Anställningar

    Informationsassistent, Sverigedemokraterna 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Våld i nära relationer under coronapandemin

Skriftlig fråga 2019/20:1124 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:1124 Våld i nära relationer under coronapandemin av Ebba Hermansson SD till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Med anledning av coronavirusets framfart har människor uppmanats att arbeta hemifrån om arbetet tillåter samt att undvika sociala sammankomster i så stor utsträckning det är möjligt. Det är helt adekvata

Inlämnad: 2020-03-26 Svarsdatum: 2020-04-08 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1124 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 87 kB)

Utrikesfödda kvinnor och Arbetsförmedlingen

Skriftlig fråga 2019/20:958 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:958 Utrikesfödda kvinnor och Arbetsförmedlingen av Ebba Hermansson SD till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Den 3 februari visade TV4:s Kalla fakta ett avsnitt som behandlade det faktum att utrikesfödda kvinnor har betydligt svårare än utrikesfödda män att få jobb i Sverige. Över 100 000 personer

Inlämnad: 2020-02-13 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2019/20:958 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 102 kB)

Ridsportens förutsättningar

Skriftlig fråga 2019/20:157 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:157 Ridsportens förutsättningar av Ebba Hermansson SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Omkring en halv miljon människor i Sverige beräknas syssla med någon form av aktiv hästsport. Ridsportens betydelse både för enskilda utövare och för Sverige som hästnation kan inte nog understrykas. Enligt

Inlämnad: 2019-10-10 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:157 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se