Ebba Hermansson (SD)

Ebba Hermansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 331
Född år 1996
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ebba.hermansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundssekreterare, Ungsvenskarna 17-18.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant utbildningsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Lars Grundqvist och civilingenjören Charlotte Hermansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Mölnlycke, slutår 15.
  • Anställningar

    Informationsassistent, Sverigedemokraterna 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kvinnors hälsa

Motion 2020/21:2325 av Clara Aranda m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:2325 av Clara Aranda m.fl. SD Kvinnors hälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning för att granska orsakerna till den ojämlika vården mellan män och kvinnor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: UbU 2020/21:SoU13 2020/21:SoU15 2020/21:SoU16 2020/21:SoU17

Motion 2020/21:2325 av Clara Aranda m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:2325 av Clara Aranda m.fl. (SD) (pdf, 99 kB)

Åtgärdsprogram för kvinnors trygghet i vardagen

Motion 2020/21:658 av Ebba Hermansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:658 av Ebba Hermansson m.fl. SD Åtgärdsprogram för kvinnors trygghet i vardagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fler civilanställda inom polisen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: AU UbU 2020/21:CU9 2020/21:JuU23 2020/21:JuU24 2020/21:JuU25

Motion 2020/21:658 av Ebba Hermansson m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:658 av Ebba Hermansson m.fl. (SD) (pdf, 107 kB)

Mäns våld mot kvinnor och våld i nära relationer

Motion 2020/21:657 av Ebba Hermansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:657 av Ebba Hermansson m.fl. SD Mäns våld mot kvinnor och våld i nära relationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en nollvision för kvinnovåld och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: AU SfU SoU 2020/21:JuU24 2020/21:JuU27

Motion 2020/21:657 av Ebba Hermansson m.fl. (SD) (docx, 81 kB) Motion 2020/21:657 av Ebba Hermansson m.fl. (SD) (pdf, 127 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se