Edward Riedl (M)

Edward Riedl (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län, plats 169
Titel Båtbyggare.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post edward.riedl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-16
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 10- och finansutskottet 19-. Suppleant trafikutskottet 10, finansutskottet 10-14, civilutskottet 18-19 och näringsutskottet 18-19. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-19.
  • Föräldrar

    Företagaren Rolf Riedl och distriktssköterskan Elisabeth Riedl.
  • Utbildning

    Storebro Båtbyggarskola. Umeå universitet.
  • Anställningar

    Industriarbete. Säljare. Taxichaufför.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande i Revisionen för Region Västerbotten.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot och kassör, Moderaternas förbundsstyrelse. Ordförande, Moderaterna i Umeå.
  • Bostadsort

    Umeå

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sveriges konkurrenskraft

Interpellation 2015/16:743 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2015/16:743 Sveriges konkurrenskraft av Edward Riedl M till Statsrådet Anna Johansson S I regeringens vårändringsbudget för 2016 minskas anslagen till vägunderhåll med 500 miljoner kronor. Sverige är ett land med långa avstånd och ett näringsliv som är beroende av väl fungerande transporter på såväl väg

Inlämnad: 2016-06-16 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:743 av Edward Riedl (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges konkurrenskraft

Vägunderhållets påverkan på nollvisionen

Interpellation 2015/16:742 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2015/16:742 Vägunderhållets påverkan på nollvisionen av Edward Riedl M till Statsrådet Anna Johansson S I Sverige finns det en bred politisk uppslutning kring nollvisionen. Målet om noll dödade i trafiken är på inga sätt uppnått, men ju bättre våra vägar underhålls och förstärks desto säkrare blir det för

Inlämnad: 2016-06-16 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:742 av Edward Riedl (M) (pdf, 69 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vägunderhållets påverkan på nollvisionen

Näringslivets konkurrenskraft i Norrland

Interpellation 2015/16:741 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2015/16:741 Näringslivets konkurrenskraft i Norrland av Edward Riedl M till Statsrådet Ibrahim Baylan S Under riksmötet 2011/12 ställde statsrådet Ibrahim Baylan, då i egenskap av riksdagsledamot, en interpellation till den dåvarande näringsministern Annie Lööf. Statsrådet argumenterade för att näringslivet

Inlämnad: 2016-06-16 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2015/16:741 av Edward Riedl (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Näringslivets konkurrenskraft i Norrland

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.