Edward Riedl (M)

Edward Riedl (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län, plats 169
Titel Båtbyggare.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post edward.riedl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-16
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 10- och finansutskottet 19-. Suppleant trafikutskottet 10, finansutskottet 10-14, civilutskottet 18-19 och näringsutskottet 18-19. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-19.
  • Föräldrar

    Företagaren Rolf Riedl och distriktssköterskan Elisabeth Riedl.
  • Utbildning

    Storebro Båtbyggarskola. Umeå universitet.
  • Anställningar

    Industriarbete. Säljare. Taxichaufför.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande i Revisionen för Region Västerbotten.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot och kassör, Moderaternas förbundsstyrelse. Ordförande, Moderaterna i Umeå.
  • Bostadsort

    Umeå

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:251 Samverkan mot penningtvätt och finansiering av terrorism

Motion 2021/22:4776 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4776 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:251 Samverkan mot penningtvätt och finansiering av terrorism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagstiftningen så att Ekobrottsmyndigheten omfattas av den s.k.

Inlämnad: 2022-06-17 Förslag: 3
Utskottsberedning: FiU

Motion 2021/22:4776 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4776 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av skr. 2021/22:247 Sveriges genomförande av Agenda 2030

Motion 2021/22:4769 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4769 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:247 Sveriges genomförande av Agenda 2030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen i nästa resultatskrivelse bör bedöma måluppfyllelsen i samtliga av Agenda 2030:s

Inlämnad: 2022-06-09 Förslag: 4
Utskottsberedning: 2022/23:FiU7

Motion 2021/22:4769 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4769 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2021/22:252 Extra ändringsbudget för 2022 – Stöd till jordbruket och fiskerinäringen samt kompensation för höga energipriser

Motion 2021/22:4765 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4765 av Elisabeth Svantesson m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:252 Extra ändringsbudget för 2022 Stöd till jordbruket och fiskerinäringen samt kompensation för höga energipriser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om kompensation för höga drivmedelskostnader.

Inlämnad: 2022-06-08 Förslag: 3
Utskottsberedning: 2021/22:FiU48

Motion 2021/22:4765 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4765 av Elisabeth Svantesson m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.