Elin Gustafsson (S)

Elin Gustafsson (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 15
Titel Kock/Fil.kand.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post elin.a.gustafsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Morgan Johansson
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-). Ledamot trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Renhållningsarbetaren Ulf Gustafsson och barnskötaren Åsa Widenberg Gustafsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Växjö, slutår 08. Fil. kand., Lunds universitet 14.
  • Anställningar

    Kock, Hotell Rådmannen, Alvesta 08-09. Kock, Astrid Lindgrens värld, Vimmerby 10 och 11. Valombudsman, Socialdemokraterna i Lund 14. Kommunalråd, Lunds kommun 14-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lund 14-18. Ledamot, barn- och skolnämnden 10-16. Ordförande, kultur- och fritidsnämnden 17-18. Ordförande, förbundsfullmäktige, VA Syd 14-18. Vice ordförande, Finsam Lund 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU i Lund 11-13. Studentrepresentant i Jämställdhets- och likabehandlingskommittén, Samhällsvetenskapliga fakulteten vid Lunds universitet 12-13. Studentrepresentant i Jämställdhets- och likabehandlingskommittén vid Lunds universitet 12-13. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Lund 10-14. Fullmäktig, Samhällsvetarkåren vid Lunds universitet 10-11 och 12-13. Styrelseledamot, SSU Skåne 13-15. Styrelseledamot, S-kvinnor i Lund 13-. Styrelseledamot, S-kvinnor i Skåne 16-17. Ordförande, S-kvinnor i Skåne 17-. Ledamot, Sydvatten 15-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Instiftandet av internationell konvention som förbjuder kärnvapen

Motion 2018/19:2688 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2688 av Laila Naraghi m.fl. S Instiftandet av internationell konvention som förbjuder kärnvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2688 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2688 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Förbud mot införsel av kärnvapen

Motion 2018/19:2667 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2667 av Laila Naraghi m.fl. S Förbud mot införsel av kärnvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av ett tillägg i lagen 1984:3 om kärnteknisk verksamhet som förbjuder införsel av kärnvapen i landet, likt den finska lagstiftningen,


Utskottsberedning: 2018/19:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2667 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2667 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Samtyckeslagens implementering kräver samtycke även i skolans läroplan

Motion 2018/19:2148 av Elin Gustafsson och Anna Wallentheim (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2148 av Elin Gustafsson och Anna Wallentheim båda S Samtyckeslagens implementering kräver samtycke även i skolans läroplan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att modernisera skolans läroplan och skolans


Utskottsberedning: 2018/19:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2148 av Elin Gustafsson och Anna Wallentheim (båda S) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:2148 av Elin Gustafsson och Anna Wallentheim (båda S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se