Elin Lundgren (S)

Elin Lundgren (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 274
Titel Generalsekreterare.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post elin.lundgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-18 och civilutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 10-14 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-18.
  • Föräldrar

    Undersköterskan Laila Lundgren, f. Löfstedt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapliga programmet, Staffanskolan, Söderhamn slutår 97. Lärarprogrammet ma/no 4-9, Högskolan i Gävle 98-02. Alkohol- och drogprevention, experimentell kemi för grundskollärare och biologi, Högskolan i Gävle 02. Högre ledarutbildning, Tollare folkhögskola 02-03. Geografididaktik, samhällskunskap A, samhällskunskap B, Högskolan i Gävle 03-05. Geografi B, Högskolan i Gävle 08-09.
  • Anställningar

    Attraktionsförare, Gröna Lund, Stockholm 01. Lärare, Vågbroskolan, Söderhamns kommun 03. Lärare, Sofiedalskolan, Gävle kommun 03-09. Ledarskribent, Hälsingetidningar 07-09. Generalsekreterare, Ungdomens Nykterhetsförbund 09-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Polismyndighetens nationella insynsråd 15-. Ledamot, Kriminalvårdens insynsråd 16-. Ledamot, Polismyndighetens insynsråd Region Mitt 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 06-10 och 14-18. Ersättare, kommunstyrelsen, Gävle 05-10. Vice ordförande, socialnämnden 07-10, ersättare 05-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Ungdomens Nykterhetsförbunds förbundsstyrelse 97-03. Sekreterare, Gävleborgs distrikt av Ungdomens Nykterhetsförbund 95-02. Ordförande, IOGT-NTO Gävle 05-07 och 17-19, vice ordförande 04-05. Ledamot, SSU:s förbundsstyrelse 05-07. Ersättare, Gävle socialdemokratiska arbetarekommun 05-07, vice ordförande 08-11, ordförande 12-. Ordförande, Gävleborgs distrikt av SSU 04-05, kassör 02-04. Ordförande Winnet Gävleborg 15-16. Styrelseledamot, Ecpat 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Koldioxidbedövning av grisar

Skriftlig fråga 2019/20:1041 av Elin Lundgren (S)

Fråga 2019/20:1041 Koldioxidbedövning av grisar av Elin Lundgren S till Statsrådet Jennie Nilsson S I dag är det främst bedövning med hjälp av koldioxid som är den vanligaste metoden vid slakt av grisar i Sverige, liksom i många andra länder. Detta fortsätter trots att det sedan länge finns forskning som visar att detta

Inlämnad: 2020-03-03 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1041 av Elin Lundgren (S) (pdf, 76 kB)

En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. S En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att öka hbtq-plus-kompetensen i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2019/20:UbU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Lex Sarah inom skolan

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. S Lex Sarah inom skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om överväganden kring lex Sarah inom skolan för att komma till rätta med missförhållanden som kränkande behandling, trakasserier och diskriminering och


Utskottsberedning: 2019/20:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.