Elin Segerlind (V)

Elin Segerlind (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 231
Titel Lärarassistent.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post elin.segerlind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2020-12-01 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 18-. Ledamot riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-.
  • Föräldrar

    Butiksarbetaren Dennis Segerlind och undersköterskan Carina Segerlind.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Nödinge, slutår 05. Litteratur/Kulturvetenskap, Umeå universitet. Journalistik, Vara folkhögskola.
  • Anställningar

    Reporter, Sveriges Radio 11-13. Elevassistent, Vännäs kommun 13-14. Elevassistent, Vänersborgs kommun 14-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Miljömålsberedningen, 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Vänsterpartiet Fyrbodal.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:MJU27 31 maj 2022 En ökad differentiering av strandskyddet
Debatt om förslag 2021/22:MJU22 28 april 2022 Djurskydd
Debatt om förslag 2021/22:MJU17 16 mars 2022 Fiskeripolitik
Debatt om förslag 2021/22:MJU13 24 februari 2022 Märkning och registrering av katter

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:247 Sveriges genomförande av Agenda 2030

Motion 2021/22:4768 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4768 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av skr. 2021/22:247 Sveriges genomförande av Agenda 2030 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med förslag på hur länsstyrelsernas roll i arbetet med Agenda

Inlämnad: 2022-06-09 Förslag: 8
Utskottsberedning: 2022/23:FiU7

Motion 2021/22:4768 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2021/22:4768 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 97 kB)

med anledning av prop. 2021/22:209 Förstärkt kontroll av produkter med dubbla användningsområden

Motion 2021/22:4695 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4695 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:209 Förstärkt kontroll av produkter med dubbla användningsområden 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör initiera en utredning för att se över hur exportkontrollen


Utskottsberedning: 2021/22:UU18
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2021/22:4695 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4695 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 85 kB)

med anledning av skr. 2021/22:114 Strategisk exportkontroll 2021 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2021/22:4686 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4686 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av skr. 2021/22:114 Strategisk exportkontroll 2021 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Det skärpta och förnyade svenska regelverket


Utskottsberedning: 2021/22:UU9
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2021/22:4686 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 87 kB) Motion 2021/22:4686 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 127 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.