Elina Linna (V)

Elina Linna (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Vårdlärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2009-09-15
    • Ledamot 2004-12-16 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

brott och ursprung

Skriftlig fråga 2003/04:1400 av Linna, Elina (v)

den 1 juli Fråga 2003/04:1400 av Elina Linna v till justitieminister Thomas Bodström om brott och ursprung Ändamålet helgar medlen tycks vara Brottsförebyggande rådets devis när de i höst ska presentera en rapport om invandrares och deras barns brottslighet. I den debatt som uppstått anger BRÅ att det finns goda skäl

Inlämnad: 2004-07-01 Besvarare: Thomas Bodström (S)

homofobiska brott

Skriftlig fråga 2003/04:1394 av Linna, Elina (v)

den 30 juni Fråga 2003/04:1394 av Elina Linna v till justitieminister Thomas Bodström om homofobiska brott Säkerhetspolisens årliga rapport Brottslighet kopplad till rikets inre säkerhet 2003 visar att andelen homofobiska brott ökat med 38 under 2003 och att under en treårsperiod har dessa brott ökat med 71 Enligt

Inlämnad: 2004-06-30 Besvarare: Thomas Bodström (S)

barns rätt och socialtjänsten

Skriftlig fråga 2003/04:1338 av Linna, Elina (v)

den 15 juni Fråga 2003/04:1338 av Elina Linna v till statsrådet Morgan Johansson om barns rätt och socialtjänsten I regeringens skrivelse 2003/04:47, Utveckling av den nationella strategin för att förverkliga FN:s konvention om barnets rättigheter konstaterar regeringen att det är nu snart sex år sedan regeringen

Inlämnad: 2004-06-15 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.