Elina Linna (V)

Elina Linna (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Vårdlärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2009-09-15
    • Ledamot 2004-12-16 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2009/10:SoU23 24 maj 2010 Ökad kvalitet vid läkemedelsförskrivning
Debatt om förslag 2009/10:SoU14 5 maj 2010 Myndigheterna inom smittskyddsområdet
Debatt om förslag 2009/10:SoU13 5 maj 2010 Narkotikafrågor
Debatt om förslag 2009/10:SoU11 7 april 2010 Hälso- och sjukvårdsfrågor

Dokument:

med anledning av skr. 2008/09:207 Överenskommelsen mellan regeringen, idéburna organisationer inom det sociala området och Sveriges Kommuner och Landsting

Motion 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. v med anledning av skr. 2008/09:207 Överenskommelsen mellan regeringen, idéburna organisationer inom det sociala området och Sveriges Kommuner och Landsting Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2009/10:KrU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. (v) (doc, 43 kB) Motion 2008/09:Kr7 av Elina Linna m.fl. (v) (pdf, 145 kB)

med anledning av prop. 2008/09:199 Högre krav och kvalitet i den nya gymnasieskolan

Motion 2008/09:Ub34 av Rossana Dinamarca m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub34 av Rossana Dinamarca m.fl. v med anledning av prop. 2008/09:199 Högre krav och kvalitet i den nya gymnasieskolan Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Propositionen 2 4 En gymnasieskola för alla 2 5 Behörighet till gymnasieskolan 3 6 Gymnasieskolans


Utskottsberedning: 2009/10:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub34 av Rossana Dinamarca m.fl. (v) (doc, 74 kB) Motion 2008/09:Ub34 av Rossana Dinamarca m.fl. (v) (pdf, 225 kB)

med anledning av prop. 2008/09:193 Vissa psykiatrifrågor m.m.

Motion 2008/09:So22 av Thomas Nihlén m.fl. (mp, v)

Motion till riksdagen 2008/09:So22 av Thomas Nihlén m.fl. mp, v med anledning av prop. 2008/09:193 Vissa psykiatrifrågor m.m. mp055 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring i föreslagna 2 kap. 7 SOL samt 3 f HSL genom tillägget: En sådan plan ska upprättas även om den enskilde begär det och, om den


Utskottsberedning: 2009/10:SoU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:So22 av Thomas Nihlén m.fl. (mp, v) (doc, 49 kB) Motion 2008/09:So22 av Thomas Nihlén m.fl. (mp, v) (pdf, 185 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.