Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västerbottens län, plats 202
Titel Verksamhetschef.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864688
E-post elisabeth.bjornsdotter.rahm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-04-13 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-04-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-04-20 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-14 och 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant utrikesutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11 och 13 och näringsutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 10-14. Suppleant Riksbanksfullmäktige 14-18 och Riksdagens valberedning 18-.
  • Föräldrar

    Konsulten Björn Sandberg och egenföretagaren Mona-Lise Sandberg, f. Carlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, slutår 83. Medieutbildning, Klarälvdalens folkhögskola 84. Marknadsföring (10 p), Umeå universitet 84. Mikrodatateknik i småföretag, Lycksele 85. Vårdinriktad kompletteringskurs, Umeå 86. Sjuksköterskeutbildning (120 p), Umeå universitet 87-89. Vidareutbildnng inom ambulanssjukvård (10 p), Umeå 94. Vidareutbildning inom anestesi (60 p), Umeå universitet 95. Vidareutbildning inom intensivvård (60 p), Umeå universitet 97.
  • Anställningar

    Kioskbiträde 78-85. Undersköterska, Umeå universitetssjukhus 86, Lycksele lasarett 87 och 89-02. Säljare, Smiths Medical, Sollentuna 02-05. Sjuksköterska, Medicinkonsulten vårdcentral 05. Hygiensjuksköterska, Lycksele lasarett 06. Avdelningschef, Lycksele lasarett 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Skogsmuseet, Lycksele 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lycksele 10-. Ledamot, allmänna beredningen, Lycksele kommun.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderatkvinnorna Västerbotten 07-. 1:e vice ordförande, Länsförbundets styrelse för Moderaterna i Västerbotten 08-. Ledamot, Moderatkvinnornas styrelse 11-. Insynsråd Länsstyrelsen Västerbotten. Kassör, Sällskapet Moderata kvinnors historia. Vice ordförande, Stiftelsen Fistulasjukhuset. Ordförande, Lycksele Sportklubb 2015-. Ordförande, valberedningen, Västerbottens ishockeyförbund. Ordförande, Nya Moderaterna i Lycksele.
  • Bostadsort

    Lycksele

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:188 Moderna tillståndsprocesser för elnät

Motion 2020/21:4068 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:4068 av Lars Hjälmered m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:188 Moderna tillståndsprocesser för elnät Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tydliggöra undantaget för redan miljöprövade verksamhetsområden och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:NU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2020/21:4068 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:4068 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

med anledning av skr. 2020/21:178 Riksrevisionens rapport om effektutvärderingar av näringspolitiken - bristande tillförlitlighet

Motion 2020/21:4056 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:4056 av Lars Hjälmered m.fl. M med anledning av skr. 2020/21:178 Riksrevisionens rapport om effektutvärderingar av näringspolitiken bristande tillförlitlighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Tillväxtverket och Vinnova


Utskottsberedning: 2020/21:NU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2020/21:4056 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:4056 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2020/21:181 Tidsfrister och kontaktpunkt för att främja tillförsel av förnybar energi

Motion 2020/21:4040 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:4040 av Lars Hjälmered m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:181 Tidsfrister och kontaktpunkt för att främja tillförsel av förnybar energi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att elnät ska byggas ut på alla nivåer och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2020/21:NU22 2020/21:NU27
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2020/21:4040 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:4040 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.