Elisabeth Falkhaven (MP)

Elisabeth Falkhaven (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Hallands län, plats 69
Titel Projektledare.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post elisabeth.falkhaven[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsperson
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsperson 2018-09-24 –
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-12 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-10-12 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-12 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-10-12 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-10-12 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-10-12 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-10-12 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-12-20 –
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 – 2019-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19, näringsutskottet 18- och utrikesutskottet 19-. Ledamot riksdagens delegation till den parlamentariska Östersjökonferensen 18-19.
  • Föräldrar

    Finmekanikern Bror Nilsson och Ruth Nilsson, f. Vegeberg.
  • Utbildning

    Komvux, Naturvetenskaplig linje, Kattegatts gymnasium, Halmstad, 84-85. Chalmers, geovetenskap och kartografi. Biologi och cellära, Göteborg, 86-87. Ledarskap, kommunikation och konflikthantering, Högskolan i Halmstad, 04. Etologi, Linköpings universitet, 09. Tävlingssekreterarutbildning SBK, Halmstad, 09. Utbildning i facilitering, metoder för möten, Stockholm, 10. Utbildning, SROI värderingsverktyg, Malmö, 12.
  • Anställningar

    Brödpackare, Arne Nyströms bageri, Partille, 71. Hästskötare, lärling, Slättåkra, Oskarström 72. Hästskötare, lärling, Torup och Halmstad travbana 73-76. Hästskötare, Smedsta stuteri, Grevie, Båstad 77. Hästskötare, lärling, Torup och Halmstad travbana 78. Sjukvårdsbiträde, Halmstad lasarett 79. Hästskötare, Slättåkra, Oskarström 79-80. Plastarbetare, Trioplast, Hyltebruk 80. Truckförare, Zandapannan, Sennan, Oskarström 81. Tvättbiträde, Torups tvätteri 81-83. Sjukvårdsbiträde, Halmstad lasarett 83. Kassabiträde, Torups bensinmack 83. Vårdbiträde, hemtjänsten, Hylte kommun 89-91. Agenda 21-samordnare, Hylte kommun 94-96. Egenföretagare och odlare, uppdrag för WWF och Naturresursforum Halland 95-05. Projektledare, Hushållningssällskapet Halland 04-17.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Statens veterinärmedicinska anstalt 17-, Kommittén för förbättrat skydd för totalförsvarsverksamhet 18-, Miljömålsberedningen 19- och insynsrådet, Länsstyrelsen Halland 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hylte 10-18 (ersättare 10-14). Regionfullmäktig, Region Halland 14-18. Ledamot, regionstyrelsen. Ledamot, samhällsbyggnadsnämnden 10-18. Ersättare, hjälpmedelsnämnden, Region Halland 12-14. Nämndeman, Förvaltningsrätten i Göteborg 10-14 och Hovrätten i Västra Sverige 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot och vice ordförande i Miljöforum Halland och sekreterare i Naturskyddsföreningen i Hylte 93-96. Ordförande, Hallands Naturskyddsförening 96-02. Vice ordförande, Svenska Naturskyddsföreningen 02. Ordförande, Miljöpartiet de gröna, Hylte 10-19. Kassör, Miljöpartiet de gröna, Halland 11-13. Riksvalberedningen för Miljöpartiet de gröna 11-13. Ordförande, Miljöpartiet de gröna, Halland 11-13. Vice ordförande, Miljöpartiet de gröna, Halland 14-. Djurskyddspolitisk talesperson för Miljöpartiet de gröna 18-. Interna valberedningen för Miljöpartiet de grönas riksdagsgrupp 18-.
  • Litteratur

    Stressad människa - stressad jord (01). Häst i Halland (05). En gång Berner - alltid Berner (10). Hästsektorns klimatpåverkan (11, tillsammans med Maria Berglund). Genomlysning av två ridklubbar och en jämförande studie av utvalda idrotters förutsättningar inom existerande strukturer för stöd (13). Landbaserat vattenbruk (16).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:MJU22 28 april 2022 Djurskydd
Debatt om förslag 2021/22:FöU9 30 mars 2022 Militära frågor
Debatt om förslag 2021/22:FöU10 15 februari 2022 Cybersäkerhetsfrågor
Debatt om förslag 2021/22:FöU6 15 februari 2022 Försvarspolitik

Dokument:

Förbud mot autonoma vapensystem

Motion 2018/19:2747 av Rasmus Ling m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2747 av Rasmus Ling m.fl. MP Förbud mot autonoma vapensystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett internationellt förbud mot autonoma vapensystem och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den tekniska utvecklingen går snabbt framåt,


Utskottsberedning: 2018/19:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2747 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2747 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (pdf, 72 kB)

Klimatet kan inte vänta

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. MP Klimatet kan inte vänta Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Inledning 1 Nollutsläpp från transporter 1.1 Utfasning av fossila bränslen 1.2 Tågtrafik 1.3 Godstransporter 2 100 procent förnybart 2.1 Solenergi 2.2 Ett mer flexibelt elsystem


Utskottsberedning: 2018/19:CU11 2018/19:FiU22 2018/19:FiU6 2018/19:MJU1 2018/19:MJU12 2018/19:MJU17 2018/19:MJU4 2018/19:MJU5 2018/19:NU12 2018/19:NU14 2018/19:NU8 2018/19:SkU10 2018/19:SkU12 2018/19:TU13 2018/19:TU15 2018/19:TU16 2018/19:TU17 2018/19:TU5 2018/19:UU14
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): 31 avslag

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 90 kB) Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 121 kB)

Utveckling av den svenska livsmedelsstrategin för att minska sårbarheten i jordbruket och livsmedelssektorn

Motion 2018/19:2741 av Maria Gardfjell m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2741 av Maria Gardfjell m.fl. MP Utveckling av den svenska livsmedelsstrategin för att minska sårbarheten i jordbruket och livsmedelssektorn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ett mål för självförsörjningsgraden bör utvecklas och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:FöU7 2018/19:MJU17 2018/19:MJU2 2018/19:MJU4
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2018/19:2741 av Maria Gardfjell m.fl. (MP) (docx, 79 kB) Motion 2018/19:2741 av Maria Gardfjell m.fl. (MP) (pdf, 101 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.