Elisabeth Fleetwood (M)

Elisabeth Fleetwood (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel adjunkt
Född år 1927

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Suppleant 1982-10-04 – 1987-10-06
    • Ledamot 1981-10-06 – 1982-10-03
    • Suppleant 1979-10-01 – 1980-10-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1987-10-06 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Ledamot 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1981-10-06
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-12-01
    • Suppleant 1992-04-09 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:424 av Fleetwood, Elisabeth (m) 28 maj 2001 tinnitus
Interpellationsdebatt 2000/01:359 av Fleetwood, Elisabeth (m) 2 maj 2001 osteoporos
Debatt om förslag 2000/01:BoU9 25 april 2001 Plan- och byggfrågor
Debatt om förslag 2000/01:NU9 20 april 2001 Vissa utrikeshandelspolitiska frågor

med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet

Motion 2001/02:Kr12 av Elisabeth Fleetwood m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Kr12 av Elisabeth Fleetwood m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skolans roll i kulturlivet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen


Utskottsberedning: 2002/03:KrU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

utredning om cancerplan

Interpellation 2001/02:486 av Fleetwood, Elisabeth (m)

den 26 april Interpellation 2001/02:486 av Elisabeth Fleetwood m till socialminister Lars Engqvist om utredning om cancerplan Vid sammanträde i socialutskottet den 18 april 2002 justerades betänkandet 2001/2002 i SoU:13 och vår motion 2001/2002:So467 om cancerplan avslogs. Efter den 18 april har såväl statsminister

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

folksjukdomen benskörhet

Interpellation 2001/02:421 av Fleetwood, Elisabeth (m)

den 26 april Interpellation 2001/02:421 av Elisabeth Fleetwood m till socialminister Lars Engqvist om folksjukdomen benskörhet Med flest höftfrakturer i världen och flest kotfrakturer inom EU intar Sverige en föga eftersträvansvärd topposition i den internationella osteoporosstatistiken. Varje år inträffar i Sverige

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se