Elisabeth Thand Ringqvist (C)

Elisabeth Thand Ringqvist (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 278
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post elisabeth.thand.ringqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Andre vice gruppledare
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Centerpartiet

    • Andre vice gruppledare 2022-09-26 –
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-04 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2022-09-26 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

Dokument:

Retroaktiva ersättningar för elkostnader

Skriftlig fråga 2022/23:147 av Elisabeth Thand Ringqvist (C)

Fråga 2022/23:147 Retroaktiva ersättningar för elkostnader av Elisabeth Thand Ringqvist C till Energi- och näringsminister Ebba Busch KD Vilka åtgärder tänker energi- och näringsministern vidta för att företagen ska undvika konkurs på grund av regeringens bristande information om retroaktiv ersättning för elkostnader

Inlämnad: 2022-12-08 Svarsdatum: 2022-12-21 Besvarare: Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:147 av Elisabeth Thand Ringqvist (C) (pdf, 85 kB)

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2022/23:2206 av Martin Ådahl m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2206 av Martin Ådahl m.fl. C Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Centerpartiet strävar efter en

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2022/23:2206 av Martin Ådahl m.fl. (C) (docx, 84 kB) Motion 2022/23:2206 av Martin Ådahl m.fl. (C) (pdf, 92 kB)

Utgiftsområde 19 Regional utveckling

Motion 2022/23:2198 av Elisabeth Thand Ringqvist m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2198 av Elisabeth Thand Ringqvist m.fl. C Utgiftsområde 19 Regional utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 19 Regional utveckling enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Målet för den regionala utvecklingspolitiken är utvecklingskraft

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2022/23:2198 av Elisabeth Thand Ringqvist m.fl. (C) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:2198 av Elisabeth Thand Ringqvist m.fl. (C) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.