Ellen Juntti (M)

Ellen Juntti (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 266
Titel Kriminalinspektör.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866448
E-post ellen.juntti[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-04-12 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-02-18 – 2019-04-11
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2019-02-17
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-19 och justitieutskottet 19-. Suppleant socialutskottet 10-14, kulturutskottet 10-18, justitieutskottet 14-18 och socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Utbildning

    Grundskola, Juoksengi och Övertorneå 65-74. Tornedals gymnasieskola, Haparanda 74- 76. Polisskolan, Ulriksdal, Stockholm 77-78.
  • Anställningar

    Polismyndigheten i Västra Götaland.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Kriminalvårdens insynsråd 15-. Kriminalvårdens personansvarsnämnd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Härryda 02-06. Suppleant, kommunstyrelsen, Härryda 02-06. Ordförande, sociala beredningen, Härryda 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hatbrott mot etniska svenskar

Skriftlig fråga 2019/20:999 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2019/20:999 Hatbrott mot etniska svenskar av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ungdomsrånen har ökat markant under de senaste åren. Det är ofta barn som är gärningsmän, många under 15 år. Ungdomsrånen har blivit mycket grövre än tidigare och brottsoffren utsätts för grovt våld

Inlämnad: 2020-02-20 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:999 av Ellen Juntti (M) (pdf, 86 kB)

Välfärdsbrott

Skriftlig fråga 2019/20:908 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2019/20:908 Välfärdsbrott av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Bidragsfusk är tyvärr mycket vanligt, och särskilt omfattande är det inom assistansersättningen. Detta är mycket allvarligt, inte bara för de ekonomiska förlusterna för samhället utan även för att det skadar skattebetalarnas

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:908 av Ellen Juntti (M) (pdf, 84 kB)

Riktlinjer gällande okända gärningsmän

Skriftlig fråga 2019/20:709 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2019/20:709 Riktlinjer gällande okända gärningsmän av Ellen Juntti M till Statsrådet Mikael Damberg S År 2017 beslutade Åklagarmyndigheten om nya riktlinjer för anhållande av unga i åldern 1517 år. Dessa riktlinjer innebär att anhållande ska användas med stor restriktivitet. Detta gäller även om gärningsmannen är

Inlämnad: 2019-12-19 Svarsdatum: 2020-01-10 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:709 av Ellen Juntti (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se