Ellen Juntti (M)

Ellen Juntti (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 266
Titel Kriminalinspektör.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866448
E-post ellen.juntti[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-04-12 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-02-18 – 2019-04-11
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2019-02-17
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-19 och justitieutskottet 19-. Suppleant socialutskottet 10-14, kulturutskottet 10-18, justitieutskottet 14-18 och socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Utbildning

    Grundskola, Juoksengi och Övertorneå 65-74. Tornedals gymnasieskola, Haparanda 74- 76. Polisskolan, Ulriksdal, Stockholm 77-78.
  • Anställningar

    Polismyndigheten i Västra Götaland.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Kriminalvårdens insynsråd 15-. Kriminalvårdens personansvarsnämnd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Härryda 02-06. Suppleant, kommunstyrelsen, Härryda 02-06. Ordförande, sociala beredningen, Härryda 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Brott mot barn

Interpellation 2014/15:582 av Ellen Juntti (M)

Interpellation 2014/15:582 Brott mot barn av Ellen Juntti M till Statsrådet Anders Ygeman S Ett av samhällets viktigaste uppgifter är att bekämpa brott mot barn. Under 2014 anmäldes 19 100 misshandelsbrott mot barn i åldern 017 år, av dessa var 3 800 barn i åldern 06 år. År 2014 anmäldes 3 150 våldtäkter mot barn i åldern

Inlämnad: 2015-05-08 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2014/15:582 av Ellen Juntti (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Brott mot barn

Unga lagöverträdare

Interpellation 2014/15:253 av Ellen Juntti (M)

Interpellation 2014/15:253 Unga lagöverträdare av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Allt färre ungdomar begår brott. Främst minskar snatteri, stöld och skadegörelse. I undersökningar påvisas dessutom att de flesta ungdomar har en mindre tillåtande attityd till att begå brott i dag

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2014/15:253 av Ellen Juntti (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Unga lagöverträdare

Krafttag mot bostadsinbrotten

Interpellation 2014/15:191 av Ellen Juntti (M)

Interpellation 2014/15:191 Krafttag mot bostadsinbrotten av Ellen Juntti M till Statsrådet Anders Ygeman S Under årets mörka månader ökar bostadsinbrotten. Många tvingas uppleva att deras hem haft ovälkommet besök av tjuvar som tagit saker och också ofta orsakat skadegörelse. Det värsta när detta har hänt är inte alltid

Inlämnad: 2014-12-18 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2014/15:191 av Ellen Juntti (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se