Ellen Juntti (M)

Ellen Juntti (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 266
Titel Kriminalinspektör.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866448
E-post ellen.juntti[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-04-12 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-02-18 – 2019-04-11
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2019-02-17
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-19 och justitieutskottet 19-. Suppleant socialutskottet 10-14, kulturutskottet 10-18, justitieutskottet 14-18 och socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Utbildning

    Grundskola, Juoksengi och Övertorneå 65-74. Tornedals gymnasieskola, Haparanda 74- 76. Polisskolan, Ulriksdal, Stockholm 77-78.
  • Anställningar

    Polismyndigheten i Västra Götaland.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Kriminalvårdens insynsråd 15-. Kriminalvårdens personansvarsnämnd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Härryda 02-06. Suppleant, kommunstyrelsen, Härryda 02-06. Ordförande, sociala beredningen, Härryda 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Påföljder för unga lagöverträdare

Interpellation 2017/18:479 av Ellen Juntti (M)

Interpellation 2017/18:479 Påföljder för unga lagöverträdare av Ellen Juntti M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Moderaterna vill se skärpta påföljder för unga lagöverträdare. Därför har vi föreslagit en ny ungdomspåföljd, ungdomsövervakning med fotboja, för unga mellan 15 och 17 år. Påföljden ska

Inlämnad: 2018-04-09 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:479 av Ellen Juntti (M) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påföljder för unga lagöverträdare

Påföljder för unga kriminella

Interpellation 2017/18:442 av Erik Slottner (KD)

Interpellation 2017/18:442 Påföljder för unga kriminella av Erik Slottner KD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Unga förbrytare utgör ett växande problem gentemot sitt omgivande samhälle. De utnyttjas också av etablerade kriminella som utförare av kriminella handlingar då eventuella påföljder drabbar

Inlämnad: 2018-03-20 Svarsdatum: 2018-06-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:442 av Erik Slottner (KD) (pdf, 119 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påföljder för unga kriminella

Åtgärder mot utländska stöldligor

Interpellation 2017/18:166 av Ellen Juntti (M)

Interpellation 2017/18:166 Åtgärder mot utländska stöldligor av Ellen Juntti M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Varje år stjäl utländska stöldligor för miljarder kronor i Sverige. Ligorna misstänkt ligga bakom stora delar av villainbrotten, och enligt Villaägarnas Riksförbund har antalet villainbrott

Inlämnad: 2017-11-15 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:166 av Ellen Juntti (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot utländska stöldligor

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se