Ellen Juntti (M)

Ellen Juntti (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 298
Titel Kriminalinspektör.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866448
E-post ellen.juntti[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-04-12 – 2026-09-21
    • Ledig 2019-02-18 – 2019-04-11
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2019-02-17
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2021-02-26 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-19 och justitieutskottet 19-. Suppleant socialutskottet 10-14, kulturutskottet 10-18, justitieutskottet 14-18 och socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Utbildning

    Grundskola, Juoksengi och Övertorneå 65-74. Tornedals gymnasieskola, Haparanda 74- 76. Polisskolan, Ulriksdal, Stockholm 77-78.
  • Anställningar

    Polismyndigheten i Västra Götaland.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Kriminalvårdens insynsråd 15-. Kriminalvårdens personansvarsnämnd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Härryda 02-06. Suppleant, kommunstyrelsen, Härryda 02-06. Ordförande, sociala beredningen, Härryda 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kraftig ökning av ungdomsbrotten i Göteborg

Skriftlig fråga 2015/16:1534 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2015/16:1534 Kraftig ökning av ungdomsbrotten i Göteborg av Ellen Juntti M till Statsrådet Anders Ygeman S Anders Börjesson, polisområdeschef i Göteborg City, larmar i Ekot i Sveriges Radio om att ungdomsbrotten ökat kraftigt i Göteborg. Under sommaren har stora grupper av ungdomar samlats utanför köpcentrumet

Inlämnad: 2016-08-25 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1534 av Ellen Juntti (M) (pdf, 89 kB)

Myndigheters neutralitet

Skriftlig fråga 2015/16:1357 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2015/16:1357 Myndigheters neutralitet av Ellen Juntti M till Statsrådet Anders Ygeman S Myndigheter måste i alla lägen upprätthålla en neutralitet i förhållande till religion och politik. En likvärdig behandling av anställda och kunder är avgörande för att förtroendet för landets myndigheter även fortsättningsvis

Inlämnad: 2016-06-15 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1357 av Ellen Juntti (M) (pdf, 77 kB)

Sexuella ofredanden vid offentliga evenemang

Skriftlig fråga 2015/16:1356 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2015/16:1356 Sexuella ofredanden vid offentliga evenemang av Ellen Juntti M till Statsrådet Anders Ygeman S Under 2015 utsattes unga kvinnor för sexuella ofredanden på flera håll i Europa. I Sverige skedde det vid flera olika tillfällen, bland annat under ungdomsfestivalen We are Sthlm. Rikspolischefen beslutade

Inlämnad: 2016-06-15 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1356 av Ellen Juntti (M) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.