Ellen Juntti (M)

Ellen Juntti (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 266
Titel Kriminalinspektör.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866448
E-post ellen.juntti[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-04-12 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-02-18 – 2019-04-11
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2019-02-17
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2021-02-26 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-19 och justitieutskottet 19-. Suppleant socialutskottet 10-14, kulturutskottet 10-18, justitieutskottet 14-18 och socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Utbildning

    Grundskola, Juoksengi och Övertorneå 65-74. Tornedals gymnasieskola, Haparanda 74- 76. Polisskolan, Ulriksdal, Stockholm 77-78.
  • Anställningar

    Polismyndigheten i Västra Götaland.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Kriminalvårdens insynsråd 15-. Kriminalvårdens personansvarsnämnd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Härryda 02-06. Suppleant, kommunstyrelsen, Härryda 02-06. Ordförande, sociala beredningen, Härryda 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. M Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Sammanfattning Polisens resurser ska stärkas för att öka tryggheten. Moderaterna vill tillföra resurser för att utbilda och anställa 5 000 nya poliser till år 2025. Vi tillför även resurser för att Polismyndigheten ska kunna anställa


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:3771 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 97 kB)

Närvarande polis i hela landet

Motion 2017/18:3739 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3739 av Tomas Tobé m.fl. M Närvarande polis i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att polisens fokus på kärnuppgifterna bör stärkas, att arbetet med kontinuerlig metodutveckling i det brottsförebyggande och brottsutredande arbetet


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1 2017/18:JuU13 2017/18:JuU15 2017/18:JuU6
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 18 avslag, 5 bifall,

Motion 2017/18:3739 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2017/18:3739 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 110 kB)

Bekämpa mängdbrott

Motion 2017/18:3738 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3738 av Tomas Tobé m.fl. M Bekämpa mängdbrott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att polis och åklagare måste prioritera mängdbrotten högre och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2017/18:JuU1 2017/18:JuU15 2017/18:JuU16 2017/18:SfU15 2017/18:SkU1
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 10 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:3738 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:3738 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se