Ellen Juntti (M)

Ellen Juntti (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 266
Titel Kriminalinspektör.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866448
E-post ellen.juntti[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-04-12 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-02-18 – 2019-04-11
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2019-02-17
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2021-02-26 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-19 och justitieutskottet 19-. Suppleant socialutskottet 10-14, kulturutskottet 10-18, justitieutskottet 14-18 och socialförsäkringsutskottet 18-.
  • Utbildning

    Grundskola, Juoksengi och Övertorneå 65-74. Tornedals gymnasieskola, Haparanda 74- 76. Polisskolan, Ulriksdal, Stockholm 77-78.
  • Anställningar

    Polismyndigheten i Västra Götaland.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Kriminalvårdens insynsråd 15-. Kriminalvårdens personansvarsnämnd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Härryda 02-06. Suppleant, kommunstyrelsen, Härryda 02-06. Ordförande, sociala beredningen, Härryda 02-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:170 Barn som bevittnar brott

Motion 2020/21:3999 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3999 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:170 Barn som bevittnar brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att straffet för barnfridsbrott bör skärpas och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2020/21:JuU35

Motion 2020/21:3999 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:3999 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Åtgärder för att bekämpa våldtäkter

Skriftlig fråga 2020/21:2082 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2020/21:2082 Åtgärder för att bekämpa våldtäkter av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Antalet anmälda sexualbrott har ökat kraftigt de senaste åren. Enligt Brottsförebyggande rådet ökade antalet anmälda våldtäkter med 6 procent under 2020 till 8 890 brott. Våldtäkter mot barn

Inlämnad: 2021-03-04 Svarsdatum: 2021-03-10 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2082 av Ellen Juntti (M) (pdf, 88 kB)

Våld och övergrepp mot barn

Skriftlig fråga 2020/21:2035 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2020/21:2035 Våld och övergrepp mot barn av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen presenterade Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF, och Barnombudsmannen en analys av barns och ungas utsatthet. Analysen visade att nära hälften av alla som gick i årskurs

Inlämnad: 2021-03-02 Svarsdatum: 2021-03-10 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2035 av Ellen Juntti (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se