Emilia Töyrä (S)

Emilia Töyrä (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 277
Titel Terminalarbetare.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post emilia.toyra[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-12-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-02-26 – 2019-11-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-02-25
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-03-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-02-10 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-10-09
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Vice ordförande 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot konstitutionsutskottet 14-16. Suppleant utrikesutskottet 14-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 16, 17 och 18, socialutskottet 16-18 och socialförsäkringsutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18- och vice ordförande riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 17-18.
  • Föräldrar

    Lokföraren Göran Töyrä och undersköterskan Hildur Töyrä, f. Monlund.
  • Utbildning

    Hjalmar Lundbohmsskolan, Kiruna, slutår 04.
  • Anställningar

    Tvätteriarbetare, Pingvinvask Oteren 02-03. Vårdbiträde, Kiruna kommun 03-07. Guide, Ishotellet 04-06. Croupier, Cherry Casino 04-06. Butiksbiträde, Statoil 06. Lagerarbetare, LKAB 06. Terminalarbetare, LKAB Malmtrafik 07-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Mediegrundlagskommittén 15-16.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Kiruna kommun 14-. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden, Kiruna kommun 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, LKAB Malmtrafikgruppen, IF Metall 12-14. Vice ordförande, klubb Gruvtolvan, IF Metall 12-14. Ledamot, distriktsstyrelsen Socialdemokraterna Norrbotten 12-14. Vice ordförande, Socialdemokraterna Kiruna arbetarekommun, 14-. Ordförande, Unga Örnar Norrbotten 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Statlig närvaro i hela landet

Skriftlig fråga 2019/20:941 av Emilia Töyrä (S)

Fråga 2019/20:941 Statlig närvaro i hela landet av Emilia Töyrä S till Statsrådet Lena Micko S Redan under förra mandatperioden aviserade regeringen att man avsåg att minska klyftan mellan stad och land och att se till att den statliga närvaron ökade. Trenden hade länge varit att rörelsen snarast gick åt motsatt håll,

Inlämnad: 2020-02-11 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:941 av Emilia Töyrä (S) (pdf, 82 kB)

Kunskapslyft för barn och lärare

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Kunskapslyft för barn och lärare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ett kunskapslyft för barn för att stärka deras kunskaper om sina egna rättigheter och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:KrU6 2017/18:UbU19 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Skrotbilar

Motion 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. S Skrotbilar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur problemet med skrotbilsdumpning kan adresseras och tillkännager detta för regeringen. Motivering Övergivna uttjänta bilar skrotbilar är ett återkommande


Utskottsberedning: 2017/18:TU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se