Emilia Töyrä (S)

Emilia Töyrä (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 277
Titel Terminalarbetare.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post emilia.toyra[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-12-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-02-26 – 2019-11-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-02-25
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-03-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-02-10 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2021-10-31
    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-10-09
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Vice ordförande 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot konstitutionsutskottet 14-16. Suppleant utrikesutskottet 14-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 16, 17 och 18, socialutskottet 16-18 och socialförsäkringsutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18- och vice ordförande riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 17-18.
  • Föräldrar

    Lokföraren Göran Töyrä och undersköterskan Hildur Töyrä, f. Monlund.
  • Utbildning

    Hjalmar Lundbohmsskolan, Kiruna, slutår 04.
  • Anställningar

    Tvätteriarbetare, Pingvinvask Oteren 02-03. Vårdbiträde, Kiruna kommun 03-07. Guide, Ishotellet 04-06. Croupier, Cherry Casino 04-06. Butiksbiträde, Statoil 06. Lagerarbetare, LKAB 06. Terminalarbetare, LKAB Malmtrafik 07-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Mediegrundlagskommittén 15-16.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Kiruna kommun 14-. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden, Kiruna kommun 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, LKAB Malmtrafikgruppen, IF Metall 12-14. Vice ordförande, klubb Gruvtolvan, IF Metall 12-14. Ledamot, distriktsstyrelsen Socialdemokraterna Norrbotten 12-14. Vice ordförande, Socialdemokraterna Kiruna arbetarekommun, 14-. Ordförande, Unga Örnar Norrbotten 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En öppen, obligatorisk och avgiftsfri förskola

Motion 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. S En öppen, obligatorisk och avgiftsfri förskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att på sikt göra förskolan avgiftsfri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Uttorkningen av Urmiasjön

Motion 2020/21:2412 av Aylin Fazelian m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2412 av Aylin Fazelian m.fl. S Uttorkningen av Urmiasjön Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska sätta press på Iran för att stoppa uttorkningen av Urmiasjön och tillkännager detta för regeringen. Motivering Uttorkningen av


Utskottsberedning: UU

Motion 2020/21:2412 av Aylin Fazelian m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2412 av Aylin Fazelian m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Mobiltäckning och bredbandstillgång är en statlig angelägenhet

Motion 2020/21:2374 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2374 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. S Mobiltäckning och bredbandstillgång är en statlig angelägenhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mobiltäckning och bredbandstillgång som en statlig angelägenhet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:TU4

Motion 2020/21:2374 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2374 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se