Emma Berginger (MP)

Emma Berginger (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 186
Titel Fil.kand.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post emma.berginger[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:TU4 27 november 2019 Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning
Frågestund 17 oktober 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:TU18 14 juni 2019 Fyrstegsprincipen inom planeringen av transportinfrastruktur
Debatt om förslag 2018/19:TU17 14 juni 2019 Järnvägsfrågor

Enkla åtgärder och regelförenklingar för ökad cykling

Motion 2019/20:3304 av Emma Berginger och Lorentz Tovatt (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:3304 av Emma Berginger och Lorentz Tovatt båda MP Enkla åtgärder och regelförenklingar för ökad cykling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nationellt mål för ökad cykling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:3304 av Emma Berginger och Lorentz Tovatt (båda MP) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:3304 av Emma Berginger och Lorentz Tovatt (båda MP) (pdf, 94 kB)

Ökad cykling bland barn och unga

Motion 2019/20:1531 av Emma Berginger m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:1531 av Emma Berginger m.fl. MP Ökad cykling bland barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på åtgärder för att få fler barn och unga att cykla och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: TU UbU

Motion 2019/20:1531 av Emma Berginger m.fl. (MP) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:1531 av Emma Berginger m.fl. (MP) (pdf, 87 kB)

Satsa på cykelturismen och cykling på landsbygden

Motion 2019/20:1530 av Emma Berginger och Lorentz Tovatt (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:1530 av Emma Berginger och Lorentz Tovatt båda MP Satsa på cykelturismen och cykling på landsbygden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en statlig satsning på cykelleder samt cykelturism och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:1530 av Emma Berginger och Lorentz Tovatt (båda MP) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:1530 av Emma Berginger och Lorentz Tovatt (båda MP) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se