Emma Berginger (MP)

Emma Berginger (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 186
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post emma.berginger[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:TU18 14 juni 2019 Fyrstegsprincipen inom planeringen av transportinfrastruktur
Debatt om förslag 2018/19:TU17 14 juni 2019 Järnvägsfrågor
Debatt om förslag 2018/19:TU16 5 juni 2019 Väg- och fordonsfrågor
Debatt om förslag 2018/19:TU14 5 juni 2019 Sjöfartsfrågor

Regelförändringar för ökat cyklande

Motion 2018/19:2756 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2756 av Lorentz Tovatt m.fl. MP Regelförändringar för ökat cyklande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att omställningen från cykelpassager till cykelöverfarter behöver öka samt att regeringen bör underlätta för kommunernas arbete med att


Utskottsberedning: 2018/19:TU6
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2018/19:2756 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2756 av Lorentz Tovatt m.fl. (MP) (pdf, 85 kB)

En hållbar sjöfart för framtiden

Motion 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger (båda MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger båda MP En hållbar sjöfart för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta ett sjöfartsråd med uppgift att arbeta fram en långsiktig strategi för utvecklingen av den svenska sjöfarten


Utskottsberedning: 2018/19:TU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger (båda MP) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2754 av Janine Alm Ericson och Emma Berginger (båda MP) (pdf, 81 kB)

Trafiksäkerhetskameror i tätort

Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. MP Trafiksäkerhetskameror i tätort Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram riktlinjer som möjliggör för trafiksäkerhetskameror i tätort inklusive en modell för kostnadsfördelning och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:TU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se