Emma Carlsson Löfdahl (-)

Emma Carlsson Löfdahl (-)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets Jönköpings län, plats 219
Titel Beteendevetare/Omvårdnadslärare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864583
E-post emma.carlsson.lofdahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ersättare 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2022-09-26
    • Folkpartiet liberalerna

    • Vice gruppledare 2014-10-04 – 2014-12-20
    • Kvittningsman 2010-10-14 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Kvittningsman 2015-11-24 – 2019-03-12
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-03-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-04-22
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-03-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-10-02
    • Suppleant 2009-10-08 – 2010-10-12
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-12-12 – 2019-03-27
    • Ledamot 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09- (ersättare 061204-070105) (statsrådsersättare 090622-101005). Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-19. Suppleant civilutskottet 06-07 och 09-10, socialförsäkringsutskottet 06-07 och 09-14, kulturutskottet 06-07, näringsutskottet 06-07, EU-nämnden 09-10 och 14-18, socialutskottet 10-19, justitieutskottet 14-15, miljö- och jordbruksutskottet 14-18 och skatteutskottet 18-19. Ledamot ledamotsrådet 14-19. Kvittningsman Liberalerna 10-19. Vice gruppledare, Folkpartiet liberalerna 14.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Göran Andersson och direktör Marie-Louise Löfdahl.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, konsumentekonomisk kurs med kostinriktning, Sandagymnasiet, Huskvarna ht 86 och vårdlinjen, inriktning hälso- och sjukvård, vårdgymnasiet, Eksjö vt 87-ht 88. Sociala omsorgsprogrammet inriktning äldre och psykiskt funktionshindrade, Hälsohögskolan, Jönköping 89-92. Fördjupning och forskningsöverbryggande kurs i socialt arbete, Hälsohögskolan, Jönköping vt 99. Omvårdnadslärare, Malmö högskola 01-03.
  • Anställningar

    Skötare, Höglandssjukhuset, Eksjö 89. Föreståndare, omsorgen, Vaggeryds kommun 92-99. Enhetschef, äldreomsorgen, Jönköpings kommun 99-00. Omvårdnadslärare, Eksjö kommun 01-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eksjö 02-05. Ledamot, kommunstyrelsen, Eksjö 03-06. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 03-06. Ledamot, miljönämnden, Jönköpings kommun 97-00. Ersättare, socialnämnden, Eksjö kommun 00-02. Ledamot, Jönköpings läns landsting 02-10. Ledamot, hälso- och sjukvårdsutskottet för Höglandet 02-06, vice ordförande 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 13-15. Ordinarie ledamot i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 15-. Ordförande Liberalernas länsförbund, Jönköpings län.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tandvård

Motion 2010/11:So364 av Maria Lundqvist-Brömster m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:So364 av Maria Lundqvist-Brömster m.fl. FP Tandvård fp1140 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av utbildning för tandvårdspersonal för att förebygga och uppmärksamma omsorgsbrist och övergrepp mot barn. Motivering


Utskottsberedning: 2010/11:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:So364 av Maria Lundqvist-Brömster m.fl. (FP) (doc, 47 kB)

Utbyggnad av riksväg 40

Motion 2010/11:T346 av Emma Carlsson Löfdahl (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:T346 av Emma Carlsson Löfdahl FP Utbyggnad av riksväg 40 fp1245 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utbyggnad av riksväg 40. Motivering Ett av de vägprojekt som regeringen väljer att prioritera är en ombyggnad av


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T346 av Emma Carlsson Löfdahl (FP) (doc, 48 kB)

Barns möjligheter att folkbokföras på två adresser

Motion 2010/11:Sk326 av Emma Carlsson Löfdahl (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk326 av Emma Carlsson Löfdahl FP Barns möjligheter att folkbokföras på två adresser fp1243 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att barn till separerade föräldrar, med gemensam vårdnad, kan vara folkbokförda på två


Utskottsberedning: 2010/11:SkU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk326 av Emma Carlsson Löfdahl (FP) (doc, 46 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se