Emma Hult (MP)

Emma Hult (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Jönköpings län, plats 289
Titel Byggnadsingenjör.
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post emma.hult[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ordförande
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-02-12 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-05-06 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-04-26 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 – 2020-01-28

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Gröna Studenter, Miljöpartiets studentförbund 13-15. Distriktsordförande, Miljöpartiet de gröna i Jönköpings län 14.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-18 och ordförande 18-. Ledamot sammansatta civil- och kulturutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 14-, utbildningsutskottet 15-18 och EU-nämnden 19-. Suppleant valberedningen 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknikprogrammet, Söderslättsgymnasiet i Trelleborg 04-07. Kandidatexamen/Högskoleingenjör, byggteknik, Tekniska högskolan i Jönköping 07-11. Arkitektur, Deakin University 10.
  • Anställningar

    Bygglovshandläggare, Halmstads kommun 11. Bygglovshandläggare, Mullsjö kommun 11-12. Utvecklingsingenjör, Jönköpings kommun 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Konsumentverkets insynsråd och Boverkets insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, stadsbyggnadsnämnden, Jönköping 10-14. Ledamot, Junehem AB, Jönköping 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Barnkonventionens tillämpning i asylärenden

Skriftlig fråga 2019/20:1500 av Emma Hult (MP)

Fråga 2019/20:1500 Barnkonventionens tillämpning i asylärenden av Emma Hult MP till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige ratificerade den rättsligt bindande barnkonventionen 1990 utan några reservationer, dock utan att på hemmaplan leva upp till bestämmelserna. Det har föranlett upprepad kritik

Inlämnad: 2020-06-03 Svarsdatum: 2020-06-10 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1500 av Emma Hult (MP) (pdf, 91 kB)

Barnfamiljer med osäkra boendeförhållanden

Motion 2019/20:2850 av Jonas Eriksson och Emma Hult (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2850 av Jonas Eriksson och Emma Hult båda MP Barnfamiljer med osäkra boendeförhållanden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utarbeta en nationell hemlöshetsstrategi med fokus på barns rättigheter på bostadsmarknaden samt stimulera kommuner


Utskottsberedning: 2019/20:CU10 2019/20:SoU9
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 1 avslag, 7 saknar beslutsinformation

Motion 2019/20:2850 av Jonas Eriksson och Emma Hult (båda MP) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:2850 av Jonas Eriksson och Emma Hult (båda MP) (pdf, 90 kB)

Nationellt ansvar för minskad hemlöshet

Motion 2019/20:2455 av Emma Hult (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2455 av Emma Hult MP Nationellt ansvar för minskad hemlöshet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta ett nationellt ansvar för att minska hemlösheten och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2019/20:CU10 2019/20:SoU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 2 avslag, 4 saknar beslutsinformation

Motion 2019/20:2455 av Emma Hult (MP) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2455 av Emma Hult (MP) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se