Emma Nohrén (MP)

Emma Nohrén (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 159
Titel Fil.mag. marinbiologi.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post emma.nohren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-04
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-04 –
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-01

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14-, EU-nämnden 14-16 och utrikesutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Hans Nohrén och Gerd Nohrén, f. Nordén.
  • Utbildning

    Naturvetenskapliga programmet med inriktning marinbiologi, Gullmarsgymnasiet 96-00. Utbytesstudent vid Suratthani School, Thailand 98-99. Fil.mag. marinbiologi med inriktning marin ekologi, Göteborgs universitet 01-04. Doktorand vid institutionen för marin ekologi, Göteborgs universitet 04-.
  • Anställningar

    Servitris, biträde, kallskänka m.m. inom restaurang och café 96-01. Guide och akvarietekniker vid Havets Hus i Lysekil AB, säsongsarbete 96-01. Camp director och lärare, Amsam Youth Centre, Thailand 00-01. Doktorand vid institutionen för marin ekologi, Göteborgs universitet (varav 20-25 procent undervisning) 04-09. Akvariechef vid Havets Hus i Lysekil AB 09-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden 14-. Ledamot, Havs- och vattenmyndighetens insynsråd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lysekil 10-14. Nämndeman, Uddevalla tingsrätt 11-. Ledamot, socialnämnden, Lysekil 08-11. Ledamot, socialnämndens arbetsutskott 11. Ledamot, individ- och myndighetsnämnden, Lysekil 11-14. Ledamot, miljöberedningen, Lysekil 11-14. Ledamot, miljönämnden i mellersta Bohuslän 13. Ledamot, gemensam it-nämnd, Lysekil 14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förtroenderådet, ledamot för Miljöpartiet i Bohuslän 12-14. Styrelseledamot, arbetsutskottet Miljöpartiet i Bohuslän 12-15. Språkrör, Miljöpartiet i Lysekil 11-14. Ordförande, Naturskyddsföreningen i Bohuslän (ca 17 000 medlemmar) 10-12. Ordförande, Naturskyddsföreningen i Lysekil-Munkedal 09-14. Ersättare i European Green Party 15-. Styrelseledamot, Stiftelsen de 5 Stora 15-.
  • Litteratur

    Spatial patterns in community structure of motile epibenthic fauna in coastal habitats along the Skagerrak-Baltic salinity gradient (09, tillsammans med andra), Estuarine, Coastal and Shelf Science (10, tillsammans med andra), Response of epibenthic faunal assemblages to varying vegetation structures and habitat patch size. Aquatic Biology.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Den turkiska arméns angrepp i Syrien

Interpellation 2015/16:779 av Jabar Amin (MP)

Interpellation 2015/16:779 Den turkiska arméns angrepp i Syrien av Jabar Amin MP till Utrikesminister Margot Wallström S Allt fler oberoende källor talar om och visar bevis på den turkiska regimens och Erdoğans stöd till terrororganisationen Islamiska staten, IS. Den stora turkiska dagstidningen Jumhuryet och Syriska

Inlämnad: 2016-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:779 av Jabar Amin (MP) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den turkiska arméns angrepp i Syrien

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.