Eric Palmqvist (SD)

Eric Palmqvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 313
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eric.palmqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gällivare 14-. Ersättare, kommunstyrelsen, Gällivare 18-. Gruppledare SD i fullmäktige, Gällivare 14-18. Nämndeman, Förvaltningsrätten i Luleå 14-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna Gällivare 14-. Styrelseledamot SD Norrbotten 15- och vice ordförande 16-17. Ledamot, kyrkofullmäktige, Gällivare-Malmbergets pastorat 17-. Ersättare, kyrkorådet, Gällivare-Malmbergets pastorat 17-. Stiftsfullmäktig, Luleå stift 17-. Gruppledare i stiftsfullmäktige, SD, Luleå stift 17-. Ersättare, kyrkomötet, Svenska kyrkan 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:NU13 25 mars 2020 Regional tillväxtpolitik
Debatt om förslag 2019/20:NU11 11 mars 2020 Mineralpolitik
Interpellationsdebatt 2019/20:288 av Eric Palmqvist (SD) 11 februari 2020 Tillståndsprocesser
Interpellationsdebatt 2019/20:237 av Eric Palmqvist (SD) 7 februari 2020 Beskattning av husbilar

Lättnader för prospekteringsbolagen

Skriftlig fråga 2019/20:1155 av Eric Palmqvist (SD)

Fråga 2019/20:1155 Lättnader för prospekteringsbolagen av Eric Palmqvist SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Den pågående coronakrisen har en negativ inverkan på de flesta delar av vårt näringsliv, och konsekvenserna ser olika ut för olika branscher. Detta innebär också att de åtgärder och regelförändringar som efterfrågas

Inlämnad: 2020-04-06 Svarsdatum: 2020-04-15 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1155 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 86 kB)

Legionella i kyltorn

Skriftlig fråga 2019/20:901 av Eric Palmqvist (SD)

Fråga 2019/20:901 Legionella i kyltorn av Eric Palmqvist SD till Socialminister Lena Hallengren S Kyltorn är en anläggning som kyler ned vatten genom avdunstning. Bland annat används kyltorn för luftkonditionering och inom industrin. Den stora fördelen med kyltorn jämfört med torr kyla är att kyltornens elförbrukning

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:901 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 87 kB)

Skatt på husbilar

Skriftlig fråga 2019/20:474 av Eric Palmqvist (SD)

Fråga 2019/20:474 Skatt på husbilar av Eric Palmqvist SD till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har beslutat att införa en så kallad bonusmalus-modell på fordonsskatten för personbilar. Detta i syfte att stimulera nybilsköparna att köpa nya bilar med lägre klimatpåverkan. Skattemodellen omfattar alla nya

Inlämnad: 2019-11-20 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:474 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 100 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se