Eric Palmqvist (SD)

Eric Palmqvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 313
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eric.palmqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gällivare 14-. Ersättare, kommunstyrelsen, Gällivare 18-. Gruppledare SD i fullmäktige, Gällivare 14-18. Nämndeman, Förvaltningsrätten i Luleå 14-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna Gällivare 14-. Styrelseledamot SD Norrbotten 15- och vice ordförande 16-17. Ledamot, kyrkofullmäktige, Gällivare-Malmbergets pastorat 17-. Ersättare, kyrkorådet, Gällivare-Malmbergets pastorat 17-. Stiftsfullmäktig, Luleå stift 17-. Gruppledare i stiftsfullmäktige, SD, Luleå stift 17-. Ersättare, kyrkomötet, Svenska kyrkan 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:NU13 25 mars 2020 Regional tillväxtpolitik
Debatt om förslag 2019/20:NU11 11 mars 2020 Mineralpolitik
Interpellationsdebatt 2019/20:288 av Eric Palmqvist (SD) 11 februari 2020 Tillståndsprocesser
Interpellationsdebatt 2019/20:237 av Eric Palmqvist (SD) 7 februari 2020 Beskattning av husbilar

med anledning av prop. 2019/20:183 Förlängd giltighetstid för undersökningstillstånd

Motion 2019/20:3635 av Eric Palmqvist m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3635 av Eric Palmqvist m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:183 Förlängd giltighetstid för undersökningstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag till ändring i minerallagen som innebär en förlängning


Utskottsberedning: 2019/20:NU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2019/20:3635 av Eric Palmqvist m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3635 av Eric Palmqvist m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2019/20:149 Skärpta straff för de allvarligaste fallen av immaterialrättsintrång

Motion 2019/20:3595 av Josef Fransson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3595 av Josef Fransson m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:149 Skärpta straff för de allvarligaste fallen av immaterialrättsintrång Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den skärpta lagstiftningen gällande immaterialrättsintrång ska


Utskottsberedning: 2019/20:NU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3595 av Josef Fransson m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3595 av Josef Fransson m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Lättnader för prospekteringsbolagen

Skriftlig fråga 2019/20:1155 av Eric Palmqvist (SD)

Fråga 2019/20:1155 Lättnader för prospekteringsbolagen av Eric Palmqvist SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Den pågående coronakrisen har en negativ inverkan på de flesta delar av vårt näringsliv, och konsekvenserna ser olika ut för olika branscher. Detta innebär också att de åtgärder och regelförändringar som efterfrågas

Inlämnad: 2020-04-06 Svarsdatum: 2020-04-15 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1155 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se