Eric Palmqvist (SD)

Eric Palmqvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 313
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eric.palmqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gällivare 14-. Ersättare, kommunstyrelsen, Gällivare 18-. Gruppledare SD i fullmäktige, Gällivare 14-18. Nämndeman, Förvaltningsrätten i Luleå 14-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna Gällivare 14-. Styrelseledamot SD Norrbotten 15- och vice ordförande 16-17. Ledamot, kyrkofullmäktige, Gällivare-Malmbergets pastorat 17-. Ersättare, kyrkorådet, Gällivare-Malmbergets pastorat 17-. Stiftsfullmäktig, Luleå stift 17-. Gruppledare i stiftsfullmäktige, SD, Luleå stift 17-. Ersättare, kyrkomötet, Svenska kyrkan 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 16 januari 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:NU2 12 december 2019 Utgiftsområde 19 Regional tillväxt
Frågestund 5 december 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:NU11 8 maj 2019 Mineralpolitik

med anledning av skr. 2019/20:76 Riksrevisionens rapport om Konkurrensverkets tillsyn

Motion 2019/20:3496 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3496 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:76 Riksrevisionens rapport om Konkurrensverkets tillsyn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör införa tydligare krav på utvärdering av Konkurrensverkets


Utskottsberedning: 2019/20:NU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2019/20:3496 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3496 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

Det nya reseavdraget

Interpellation 2019/20:352 av Eric Palmqvist (SD)

Interpellation 2019/20:352 Det nya reseavdraget av Eric Palmqvist SD till Finansminister Magdalena Andersson S I juni 2019 presenterade regeringens utredare sitt förslag till utformning av ett nytt, färdmedelsneutralt reseavdrag. Då beloppsnivåerna i det nuvarande systemet länge har varit oförändrade fanns en stark förhoppning

Inlämnad: 2020-02-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:352 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 87 kB)

Det nya reseavdraget

Interpellation 2019/20:329 av Eric Palmqvist (SD)

Interpellation 2019/20:329 Det nya reseavdraget av Eric Palmqvist SD till Finansminister Magdalena Andersson S I juni 2019 presenterade regeringens utredare sitt förslag till utformning av ett nytt, färdmedelsneutralt reseavdrag. Då beloppsnivåerna i det nuvarande systemet länge har varit oförändrade fanns en stark förhoppning

Inlämnad: 2020-02-12 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:329 av Eric Palmqvist (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se