Eric Palmqvist (SD)

Eric Palmqvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 313
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eric.palmqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot näringsutskottet 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gällivare 14-. Ersättare, kommunstyrelsen, Gällivare 18-. Gruppledare SD i fullmäktige, Gällivare 14-18. Nämndeman, Förvaltningsrätten i Luleå 14-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna Gällivare 14-. Styrelseledamot SD Norrbotten 15- och vice ordförande 16-17. Ledamot, kyrkofullmäktige, Gällivare-Malmbergets pastorat 17-. Ersättare, kyrkorådet, Gällivare-Malmbergets pastorat 17-. Stiftsfullmäktig, Luleå stift 17-. Gruppledare i stiftsfullmäktige, SD, Luleå stift 17-. Ersättare, kyrkomötet, Svenska kyrkan 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 16 januari 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:NU2 12 december 2019 Utgiftsområde 19 Regional tillväxt
Frågestund 5 december 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:NU11 8 maj 2019 Mineralpolitik

med anledning av skr. 2018/19:135 Riksrevisionens rapport om regionala exportcentrum

Motion 2018/19:3121 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3121 av Tobias Andersson m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:135 Riksrevisionens rapport om regionala exportcentrum Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur framtida regional exportrådgivning ska kunna upphandlas av fristående


Utskottsberedning: 2019/20:NU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3121 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3121 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 81 kB)

Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. SD Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om

Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

Utgiftsområde 24 Näringsliv

Motion 2018/19:2378 av Tobias Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2378 av Tobias Andersson m.fl. SD Utgiftsområde 24 Näringsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 24 Näringsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn


Utskottsberedning: 2018/19:NU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2378 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2378 av Tobias Andersson m.fl. (SD) (pdf, 104 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se