Eric Westroth (SD)

Eric Westroth (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 126
Titel Företagare.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post eric.westroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Sven Westroth och kontoristen Solveig Westroth, född Andersson.
  • Utbildning

    Tekniskt gymnasium, Gislaved 87-90. Ingenjörshögskolan, Jönköping 90-92. Flygbasjägarskolan, F7 92-93. Ingenjörshögskolan, Jönköping 93-94.
  • Anställningar

    Företagare, Westroth AB 96-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gnosjö 14-. Ledamot, kommunstyrelsen 15-. Ledamot, kommunstyrelsens ordförandeberedning 15-18. Ledamot, Gnosjö kommuns näringslivsråd 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Westroth AB 96-. Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Jönköpings län 16- och 2:e vice ordförande 18-19. Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Finnveden 15-19, vice ordförande 18-19 och suppleant 19-. Ledamot, kyrkomötet 17-. Suppleant, stiftsfullmäktige, Växjö stift 17-18. Kyrkofullmäktig, Bredaryds pastorat 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:222 av Eric Westroth (SD) 12 januari 2021 Skatten på avfallsförbränning
Interpellationsdebatt 2020/21:223 av Angelica Lundberg (SD) 12 januari 2021 Avfallsförbränningsskatten
Frågestund 3 december 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2020/21:SkU1 2 december 2020 Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

med anledning av proposition 2020/21:68 Förstärkt och förenklad miljöstyrning i bonus– malus-systemet

Motion 2020/21:3809 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3809 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av proposition 2020/21:68 Förstärkt och förenklad miljöstyrning i bonus malus-systemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Sverigedemokraterna är generellt sett negativt inställda till bonus-malus systemet

2021-01-14

Motion 2020/21:3809 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3809 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Utlåningen till redan skuldsatta

Skriftlig fråga 2020/21:1110 av Eric Westroth (SD)

Fråga 2020/21:1110 Utlåningen till redan skuldsatta av Eric Westroth SD till Statsrådet Per Bolund MP Kronofogdens statistik visar att det finns omkring 400 000 skuldsatta personer i Sverige som inte har lyckats betala av sina lån. Konsekvenserna för den enskilde kan vara katastrofala, och kostnaderna för samhället är

Inlämnad: 2020-12-18 Svarsdatum: 2021-01-04 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1110 av Eric Westroth (SD) (pdf, 105 kB)

Ändrade handelsmönster efter brexit

Skriftlig fråga 2020/21:1109 av Eric Westroth (SD)

Fråga 2020/21:1109 Ändrade handelsmönster efter brexit av Eric Westroth SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sedan en tid har det stått klart att Storbritannien lämnar Europeiska unionen. Detta är en tydlig politisk markering mot byggandet av ett storskaligt överstatligt EU. Storbritannien har förhandlat med EU om

Inlämnad: 2020-12-18 Svarsdatum: 2021-01-04 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1109 av Eric Westroth (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se